Namnožte si snadno balkonové rostliny

Muškáty, fuchsie, lantány či otočníky jsou právě v plném květu. Když je během srpna vhodně ostříháte, z oddělených výhonů si můžete předpěstovat vlastní sazeničky pro příští sezonu. Přečtěte si, jak balkonové rostliny řízkovat.

Balkon s rostlinami
Množení balkonových rostlin

Než začneme

Pro rozmnožování (nejen) balkonových rostlin je nezbytný čistý a ostrý nůž na odebírání a úpravu řízků. Dále se neobejdete bez dobrého substrátu obohaceného pískem a perlitem. Při tvorbě nových kořenů potřebují tyto rostliny spíše lehčí, vzdušnější půdu, vlahou, ne však přemokřenou. Rychlé a dobré zakořeňování lze podpořit stimulátorem.

Řízky odnímáme ze zdravých, hustě olistěných, jedno- až víceletých rostlin. Z jedné mohutnější rostliny můžeme odejmout více řízků. Obavy z toho, že po ostříhání rostliny už dále neporostou, jsou zbytečné. Většina z nich stihne nasadit nové květy ještě na podzim. Navíc během srpna jsou ideální podmínky pro zakořeňování, teploty se pohybují v potřebných rozmezích, tedy okolo 20 °C.

Stonkové a vrcholové řízky z muškátů či fuchsií

Řízky můžeme odebírat z vrcholů rostlin, ze stonkové části i z postranních výhonů. Důležité je, aby byly dlouhé okolo 10 cm, maximálně 15 cm. Delší řízky mají větší listovou plochu, která odebírá energii rostlinám. Pro úspěšné zakořenění postačí řízky s dvěma páry listů. Pozor: stonky nesmí být zdřevnatělé.

Růžové a červené muškáty
Abyste mohli odebírat řízky z vrcholů rostlin, musí být dlouhé okolo 10 cm

Úprava vrcholových a stonkových řízků

Spodní listy vylomíme a ty, které ponecháme, nezkracujeme. Při odstraňování postupujeme opatrně, aby nedošlo k poranění jiných částí rostlin, pomoci si můžeme např. nožem. Také je nezbytně nutné zbavit řízky pupenů a květů, aby nedošlo k vyčerpání energie rostliny na tvorbu kořenů ve prospěch květů, to je nežádoucí.

Řez na spodní části stonku by měl být veden přímo pod pupenem (místem, odkud vyrůstal list), odtud budou vyrůstat první kořínky.

Vrcholové řízky odebíráme z horní části výhonu a jejich vrcholovou část nezakracujeme. Oddělujeme je hladkým řezem s ostrým nožem přímo pod nasazením řapíkového listu.
Za vrcholové řízky lze označit i ty, které odebíráme z postranních výhonů rostliny – ty jsou ideální například pro rozmnožování muškátů. U postranních výhonů, jsou-li dostatečně dlouhé, stačí pouze odlomit v bázi a následně řízek upravit. Stonkové řízky odebíráme pouze u rostlin velmi vzrostlých, jejichž průměrná délka výhonů přesahuje 30 cm.

Nádoba, substrát a to další

Upravené muškátové řízky je dobré nechat alespoň na několik hodin zaschnout. Poté lze použít stimulátor růstu a následně je zasadit. Ideální nádoby pro tento účel jsou široké s nižším dnem. Do nádoby naplníme lehký a výživný substrát, do kterého uděláme otvory pro jednotlivé řízky např. pomocí tužky. Do každého z otvorů pak vkládáme postupně řízek po řízku, který po vložení jemně utlačíme, tak aby kolem stonku nebyl žádný vzduch v půdě.

Dobře umístěný řízek můžeme zkontrolovat tak, že se jej pomocí jemné síly pokusíme vytáhnout ven. Pokud se nám ho nepodaří vytáhnout, je to v pořádku. Do jedné nádoby lze umístit i více řízků společně, nádoba by však neměla být hustě pokrytá. Po zasazení řízky jemně zalijeme a umístíme na světlé místo mimo přímé slunce.

Pár rad na závěr

Substrát udržujte stále vlhký, jemně jej zavlažujte sprškou. Je-li chladnější léto a teploty se v průběhu dne mění, je dobré použít pro přikrytí fólii, která udržuje vhodné mikroklima. Přikryjete-li rostliny, je důležité občasné větrání, aby nedocházelo k hromadění vlhkosti. Zakořeňování řízků trvá 2 až 3 týdny. Vhodné místo je světlé, nemělo by však být umístěné na přímém slunci.

Dobře zakořeněné rostliny začínají mít nové mladé listy, což je chvíle, kdy se můžete pustit do přesazování. Po přesazení rostlinky nepřihnojujte a připravte na přezimování.

ZDROJ:
BÖHMIG, Franz, Jürgen RÖTH, Bärbel RÖTH, Werner SCHURICHT a Barbara SCHÖN. Zahradničení den po dni: velký zahradnický rádce: 1686 rad, 532 kreseb. Přeložila Pavla DOUBKOVÁ. Praha: Euromedia, 2016.

HÖHNE, Johannes a Paul Gerhard WILHELM. Dvanáct měsíců v zahradě: plánování, výsadba, pěstování, sklizeň. V Praze: Knižní klub, 2000.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář