Vosy v ovocné zahradě: Jak předejít problémům

Během měsíce srpna nabývají své plné zralosti švestky, hrušky i další ovoce. To je velkým lákadlem mimo jiné i pro vosy. Hmyzem pokousané plody jsou znehodnocené a náchylnější na houbové a jiné choroby, jako je například moniliová hniloba. Jak si poradit s nežádoucími hosty v zahradě? Poradíme vám v článku.

Vosa u vosího hnízda
Jak na vosy v ovocné zahradě

Nepříjemné společnice

Zimu přečkávají pouze oplodněné vosí královny. Ty s příchodem jara začínají hledat vhodná místa pro založení nového hnízda. Aby ho mohly úspěšně založit, konzumují královny v tomto období především červy, hmyz a další potravu s obsahem bílkovin. Během léta však dospělé vosy mění svůj jídelníček, ten obsahuje rostlinné šťávy, ovoce apod. Vše, co je sladké, kvašené a voní, je pro ně nesmírným lákadlem. Proto nejsou schopny odolat ani zralým hruškám, jablkům či peckovinám. Přítomnost vos v zahradě je nepříjemná, ale i nebezpečná. Vosí bodnutí je velmi bolestivé a citlivým jedincům může způsobit vážné zdravotní komplikace, dokonce i ohrožení života.

Od kousnutí do ovoce po hnilobu plodů

Fyzicky poškozené ovoce (nejen vosami) je ideálním místem pro živoření hnilob. Problém představuje zvláště pak moniliová hniloba poškozující jabloně, hrušně a peckoviny.

Poškozené plody chorobou hnědnou a usychají, zaschlé květy často zůstávají v koruně stromů. U plodů pak pozorujeme hnědnutí, na povrchu je viditelný houbový povlak v soustředných kruzích.
Houba způsobující toto poškození přezimuje na stromech, odkud se na jaře šíří vzduchem, deštěm a je roznášena také hmyzem na poškozené plody a další místa. Napadené ovoce zůstává pak viset na stromech a je nutné jej odstraňovat manuálně.

Návnady, pasti a odpuzovače

Abyste odradili vosy od jejich ovocné úrody, můžete pro ně připravit vlastní návnady či pasti.
Vhodná je například láhev s úzkým hrdlem, kterou naplníte do ⅓ zkvašenou ovocnou šťávou, pivem, vínem apod. Aby se vám do pastí nechytaly včely, přidejte trochu octa. Připravené láhve umístěte ke stromu či zavěste do koruny stromu. Zpozorujete-li, že vosy o tekutinu ztrácí zájem, roztok obnovte.

Přilákat vosy můžete také do nádoby, v které necháte na slunci přibližně týden kvasit ovocnou šťávu. Roztok pak nalijete do nádoby a případně doplníte po okraj a umístíte na vyvýšené místo.

Vosí hnízdo
Odstranit můžete také celé vosí hnízdo. Buďte však opatrní, likvidace není snadná.

Vosí hnízda a jejich likvidace

Lapání vos není sice úplným řešení, ale rozhodně zmírní vaše trápení. Máte-li však na zahradě či v její blízkosti hnízdo, nezbavíte se jich snadno. Vosy si budují hnízda obvykle na vyvýšených místech z papírové hmoty vytvořené z rozkousaného dřeva. Někdy také využívají otvory v půdě či ve zdech.

Likvidace hnízda není snadná. Vosy v ohrožení jdou okamžitě do protiútoku. V blízkosti hnízda je proto vždy nutné dobře se chránit.
K likvidaci hnízda jsou dostupné přípravky ve spreji. Ty se při aplikaci mění na pěnu, která ucpe celé hnízdo, a tím pádem zneškodní všechny jedince v hnízdě. Abyste měli jistotu, že zlikvidujete všechny vosy v hnízdě, je nutné provádět zákrok pozdě večer či brzy z rána, kdy je chladno. V tuto dobu jsou totiž všechny vosy uvnitř, při chladném počasí nevylétají ven.

Pokud chcete mít jistotu, že se vosy na stejném či blízkém místě znovu neobjeví, použijte maketu vosího hnízda. Vosy jsou velmi teritoriální a tam, kde sídlí jiný hmyz, nová hnízda nezakládají. Maketa působí na vosy pouze vizuálně, nevylučuje chemii. Její umístění má smysl všude tam, kde nechceme, aby vosy zakládaly hnízdo, a doposud zde žádné nebylo nebo bylo zlikvidováno.

ZDROJ:
HÖHNE, Johannes a Paul Gerhard WILHELM. Dvanáct měsíců v zahradě: plánování, výsadba, pěstování, sklizeň. V Praze: Knižní klub, 2000.

ŠEDIVÝ, Josef. Ochrana rostlin na zahradě od jara do zimy. 2., upr. vyd. Praha: Grada, 2002. Česká zahrada. ISBN 80-247-0322-X.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář