Zakládáme ovocnou zahradu – na co si dát pozor?

Plán ovocného sadu je rozhodnutí na dlouhá léta. Promyšlená koncepce a skladba výsadby vám ušetří spoustu starostí s údržbou. Po přečtení našeho článku se častým chybám budete umět vyvarovat.

Kam jaký ovocný strom vysadit

Při plánování výsadby je důležitá orientace ke světovým stranám, aby plody měly dostatek slunce a světla.

Jablečný sadPro nižší ovocné druhy, jako jsou rybízy a angrešty, vyhradíme samostatnou část zahrady, kde nebudou stínit vysoké stromy, nebo je můžeme zakomponovat k záhonům se zeleninou.

Méně obvyklé ovocné druhy, mezi něž patří například rakytník, muchovník či dříny, se uplatní jako jedlý živý plot stejně jako maliny či ostružiny, které však potřebují oporu.

Nesmíme zapomenout ani na kanadské borůvky či brusinky. Oboje jsou rostliny vhodné pro pozemky s kyselou půdou, takže pokud je pozemek na vápnitém podloží, bude jim potřeba vytvořit vhodné prostředí.

Kdy rostliny sázet?

Roční doba se odvíjí od ovocných druhů, které chceme vysadit.

Pro jarní výsadbu jsou vhodné peckoviny – meruňky, broskve, třešně a višně, ostatní ovocné stromky můžeme sázet prakticky kdykoliv, ovšem pouze jen ty z kontejneru.

Sazenice jabloní, hrušní, slivoní a jiné, takzvané prostokořenné, vyryté přímo ze školky, se vysazují zpravidla od konce září až do konce října.

Tvar a velikost stromů

Jak velké stromy a kolik jich na pozemku můžeme mít? Záleží na velikosti zahrady. A na tom, jak bude strom vypadat za několik let.

Hledáte malý stromek, který zarodí už rok po výsadbě, nebo toužíte po mohutném stromě, který bude rodit v plné síle celá desetiletí? Pak se musíte rozhodnout, zda si zakoupíte zákrsek s korunou ve výši 60 – 70 centimetry, polokmen s korunkou ve výši 120 – 150 centimetry, nebo vysokokmen, z něhož budete úrodu sklízet pouze ze žebříku.

Pokud si chcete založit takzvanou ovocnou stěnu, je třeba si předem určit její směr, resp. kudy ji chcete vést. Pro malé zahrádky jsou ideální speciálně šlechtěné ovocné stromky pojmenované Baleríny, které nepotřebují mnoho místa a jejich tvarování zvládne i naprostý laik.

Tempo růstu udává podnož, který je živitelem kulturní odrůdy. Původ sazenice proto nepodceňujte a hledejte informaci na etiketě. Právě tam najdete odpověď na otázku, pro kterou odrůdu se rozhodnout. Ty se liší nejen vlastnostmi plodů a termínem dozrávání, ale i nároky na prostředí a odolností vůči chorobám a škůdcům.

Jak sad správně vysadit

Jámy připravte včas, aby se půda slehla a vsazený stromek po výsadbě nezůstal „viset“ ve vzduchu. K podzimní výsadbě je nejlepší si jámy připravit na jaře a naopak. Bez opory si v prvních měsících stromeček neporadí a tak při výsadbě nezapomeňte na kůl, který by měl sahat do výšky budoucí korunky. Pevně jej zatlučte do jámy ještě před výsadbou.

Dno jámy asi do poloviny naplňte ornicí smíšenou s kompostem nebo dobře vyzrálým chlévským hnojem. Na tuto vrstvu postavte stromek co nejtěsněji ke kůlu a kořeny rovnoměrně rozprostřete. Zasypávejte zbytkem ornice a přitom občas stromkem zatřeste, aby se zemina dostala mezi všechny kořeny.

Stromky sázíme tak hluboko, aby místo očkování zůstalo nad povrchem půdy. Kdybyste zasypali i část kmínku nad místem očkování, na ušlechtilém dřevě by se mohly vytvořit kořeny, čímž by se oslabila nebo úplně ztratila funkce podnože. Ten totiž určuje rychlost růstu stromku i dobu plodnosti.

Výsadbu ukončete přišlápnutím půdy okolo stromku. Pokud sázíte na podzim, vytvořte kolem kmínku asi třiceticentimetrový kopeček, kterým zakryjete i místo očkování. Na hrůbku udělejte prohlubeň na zachycování vláhy. Zároveň byste měli stromek zabezpečit chráničem z pletiva či plastu jako ochranu proti okousání zvěří. A to nejdůležitější – nakonec stromek důkladně zalijte, což platí pro výsadbu na jaře i na podzim.

Kdo se bude o sad starat?

Pustit se do založení ovocné zahrady bez základních znalostí je vyložený hazard, pokud ovšem nebudete mít někoho, kdo se postará o řez stromků, postřik proti škůdcům a zpočátku i časté zalévání. Potřebné informace se dají najít v odborné literatuře, jak řezat stromky se lze naučit v některém z kurzů, nebo se můžete obrátit na specializovanou firmu, která veškerý servis obstará za vás.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář