Chřestovníček nejen na liliích: jak se ho zbavit

Na pohled neškodný brouček, chřestovníček, patří u nás mezi obávané škůdce chřestu a cibulovin, ať už okrasných, či nikoli. Během srpna dochází k vývoji jeho druhé generace larev a k následnému poškozování. Jak přítomnost tohoto broučka poznat a jak se chřestovníčka zbavit, se dočtete v článku.

chřestovníček
Jak se zbavit chřestovníčka

Zdroj:
https://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Crioceris_quatuordecimpunctata_side2.jpg

Popis chřestovníčků

Chřestovníčci (Crioceris) jsou malí broučci z čeledi mandelinkovití, dorůstající délky okolo 6–7 mm. Jde o hmyz s proměnou dokonalou. Brouk má hlavu po stranách zaškrcenou. Jeho krovky jsou lesklé, mají různou barvu i kresbu. Hruď je vždy oranžová.
Larvy jsou také oranžové, vybavené třemi páry končetin, přičemž na zadečku mají pouze koncové štěty. Své tělo si pokrývají vrstvou výkalů.

Na našem území se setkáváme s chřestovníčkem obecným škodícím na chřestu, dále s ch. liliovým likvidujícím lilie a ch. cibulovým řádícím na cibuli, česneku, pažitce či konvalinkách.

Jak vypadá poškození

Na listech a korunních plátcích poupat jsou vidět vykousané podélné otvory. Larvy druhé generace bývají však zákeřnější a poškozují také stonky, listy, květy, či dokonce pupeny lilií i dalších rostlin. To má za následek postupné usychání rostlinných částí.

Poškození mohou být zpočátku nenápadná, avšak při velkém výskytu může dojít až k úplnému uhynutí rostliny. (Napadení první generací může být patrné už v dubnu, kdy je nutné zasáhnout.)

Žlutá lilie
Poškození nemusí být na první pohled patrné, může být ale pro rostlinu osudnou

Jak se zbavit chřestovníčků přirozeně

Nemáte-li těchto broučků na zahradě desítky či stovky, zvládnete jeho regulaci bez chemie. Základním způsobem, jak se tohoto škůdce můžeme zbavit, je jeho sběr. Chycené broučky můžete, podobně jako třeba mandelinky dávat při sběru do nádoby s vodou. Pro monitorování výskytu v budoucnu vám mohou pomoci lepové destičky.

Postřikové přípravky

Řešíte-li invazi chřestovníčků, při výběru insekticidních přípravků se zaměřte na ty, které účinkují proti žravým a savým škůdcům. Na trhu je k dostání hned několik typů přípravků lišících se účinnou složkou či ochrannou lhůtou. Chcete-li ošetřit plodiny či se zachovat šetrně vůči ostatním živočichům na zahradě, doporučujeme přípravek Neudosan. Jeho hlavní účinnou složkou jsou draselné soli přírodních mastných kyselin, které se velmi rychle odbourávají. Po aplikaci nezůstávají zbytky přípravku ani v půdě, ani ve vzduchu.
Dále lze vybírat z přípravků, jako je například Karate s technologií Zeon, Calypso či Decis.

HÖHNE, Johannes a Paul Gerhard WILHELM. Dvanáct měsíců v zahradě: plánování, výsadba, pěstování, sklizeň. V Praze: Knižní klub, 2000.

ŠEDIVÝ, Josef. Ochrana rostlin na zahradě od jara do zimy. 2., upr. vyd. Praha: Grada, 2002. Česká zahrada. ISBN 80-247-0322-X.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář