Výsadba hyacintů: rady a inspirace

Pěstování hyacintů má hlubokou tradici v Orientu. Ze zahrad tureckého sultána byly přivezeny velvyslancem rakouského císaře Ferdinanda I. v 1. pol. 16. století. Už ve 2. polovině 18. století bylo vyšlechtěno přes 800 druhů, mnohé z nich se pěstují dodnes. Výsadbě hyacintů do záhonů i jejich rychlení patří podzim. Přinášíme vám rady a tipy, jak na to.

Fialový hyacint

Volba stanoviště

Hyacint vyžaduje slunné či mírně zastíněné místo. Důležitá je pro něj výživná a dostatečně propustná půda s dostatkem vápníku, která není zamokřená. V případě, že dojde k trvalejšímu zvýšení vlhkosti půdy, je třeba cibulku vyrýt, uložit v suchu a pak opět zasadit.

Podzimní výsadba cibulek hyacintů

Období výsadby hyacintů začíná už v poslední třetině měsíce září. Před sázením půdu hloubkově (20 až 30 cm) zkypříme. Podle toho, do jaké půdy vysazujeme, hloubíme jednotlivé jamky. V lehkých půdách je doporučená hloubka 12 cm, v těžkých 8 až 10 cm. Vzdálenost mezi jednotlivými jamkami by měla být alespoň 12 cm, jsou-li cibulky silné, zachováváme odstup 15 cm.

Do půdy je ukládáme tak, abychom jim nepoškodili podpučí (zkrácený stonek). Po výsadbě je nutné cibulky zalít, aby mohly zakořenit. Hyacinty jsou sice mrazuvzdorné, ale jsou citlivé na změny teplot, proto je před prvními mrazy zakrýváme listovou opadankou, chvojím či slámou.

Cibulky hyacintu
Nezapomeňte cibulku hyacintu po zasazení zalít, aby mohla pustit kořeny

Zálivka, hnojení a další péče

Pravidelnou zálivku vyžadují hyacinty na jaře a v období vegetace. V tomto období je potřeba je alespoň jednou přihnojit kompostem či průmyslovými hnojivy. Po odkvětu je nutné odstranit ze stonku zbytky květů se semeníky, aby se rostliny nevysilovaly tvorbou semen. Poté co se cibulka zatáhne, je dobré odstranit celou zbývající nadzemní část, vyjmout  ji z půdy, osušit a uschovat na suchém místě pro další podzimní výsadbu. Tu ale neprovádíme na stejné stanoviště, rostliny vysazované opakovaně na stejné místo ztrácí svou hustotu květu i velikost.

Inspirace: použití hyacintů na zahrádce

Hyacinty působí velmi hezky ve skupinových výsadbách v záhonech či květináčích. Lze je také kombinovat s trvalkami a dřevinami. Ve větších zahradách se může uplatnit odrůda ‚Multiflora‘ v podrostu vzrostlých listnatých stromů.
V nádobách s nimi lze vyčarovat barvité kombinace s dvouletkami, například: modré hyacinty se žlutými maceškami, růžové s modrými pomněnkami,.. A jaká kombinace napadne vás? Rostliny v nádobách se umisťují ven v předjaří, před chladem je můžeme chránit chvojím.

Růžový a bílý hyacint
Barevní hyacinty můžete kombinovat s ostatními trvalkami a vytvořit si tak krásně barevnou zahradu

Hezky působí skupiny hyacintů vysázené v blízkosti domu či u cest. Milujete-li hyacinty a nechcete o všechnu tu parádu přijít v jednu chvíli, vysaďte je na různá stanoviště (teplé, polostinné či v závětří). Rostliny budou dle podmínek nakvétat postupně a vy se z nich budete moci déle radovat.

Rychlení hyacintů

Abychom se mohli z květů těchto orientálních krásek radovat, ještě než začne jejich pravá sezóna, tedy jaro, můžeme je rychlit. Rychlení hyacintů probíhá následně. Na podzim vysadíme cibulky do květináčů, aby jejich špičky byly na úrovni půdy. Následně je necháme zakořenit na zakrytém záhoně nebo ve sklepě při teplotě 9 °C. Během února, března, kdy má puk 5 až 6 cm, je přeneseme na světlo, nikoli však do tepla. Aby bylo rychlení úspěšné, je lepší rostliny nechat růst pomaleji za nižších teplot. Poté co rostliny začnou kvést, je můžeme přesunout třeba na okenní parapet.

ZDROJ:

JACOBI, Karlheinz. Cibuloviny pro zahradu a dům: Praktický rádce. Bratislava: Príroda, 1997.

KŘESADLOVÁ, Lenka a Stanislav VILÍM. Encyklopedie tulipánů, hyacintů, begonií a dalších cibulnatých a hlíznatých rostlin. Brno: Computer Press, 2009.

PETROVÁ, Eva. Pěstujeme okrasné cibuloviny. Praha: Brázda, 2005.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář