Příprava na jarní výsadbu chřestu a křenu začíná v listopadu

Chystáte se na jarní výsadbu chřestu či křenu? Pak byste neměli rozhodně opomenout listopadovou přípravu půdy. Budete-li se držet daných doporučení a rad, vysazená vytrvalá zelenina se vám jistě odmění bohatou úrodou. Na závěr se dozvíte, proč chřest či křen pěstovat a jaké mají zdravotní benefity.

Zelený chřest
Příprava na jarní výsadbu chřestu a křenu začíná v listopadu

Pro křen dostatek prostoru a snadné zahrnování chřestu

Ať už chcete pěstovat křen, či bílý chřest, je důležité pro tyto vytrvalé druhy připravit vhodné půdní podmínky. Pro pěstování zeleného neběleného chřestu není nutné vytvářet příkop. Chcete-li však mít chřest bílý, po jeho výsadbě je nutné jej zahrnout zeminou, díky čemuž hezky zbělá. Připravíte-li si na podzim příkop, jeho zahrnování po výsadbě bude snadné.

Příprava záhonu pro jarní výsadbu křenu a chřestu

Na ploše, kde chcete vysazovat křen či chřest, vykopejte příkop hluboký okolo 30 až 50 cm, což odpovídá přibližně délce dvou rýčových násad. Šířka příkopu by měla být stejná jako jejich hloubka. Po vytvoření příkopu se můžete pustit do rytí. Zeminu, která se uvolní při prvních rytích, odložte stranou. Na závěr obohaťte půdu humusem, ideálně chlévským hnojem či rašelinou. Organický materiál umisťujte do svrchní části záhonu.

Pěstování chřestu
Přes samotným vysázením si nezapomeňte řádně připravit záhon

Chřest – pěstování, sklizeň

Pěstujeme-li chřest ze semene, musíme si počkat na výsadbu dva roky. Čekání však není nutné, pořídíme-li si již vzrostlé sazenice v zahradním centru. Chřest vyžaduje slunné stanoviště, úrodnou půdu obohacenou humusem a neobejde se bez zálivky.

Chceme-li sklízet bílý chřest, po výsadbě jej zahrneme. První výhonky, dlouhé 15 až 20 cm, vhodné ke sklizni se objeví během dubna. Ve sklizni pokračujeme v květnu, poslední výhony sklízíme na konci června. Abychom délku i bílého chřestu lépe odhadli, zahrnujeme jen do výše max. 20 cm. Čerstvě sklizený chřest je nejlepší ihned zkonzumovat, případně jej můžeme uložit do nádoby s vodou a skladovat v chladu, ale jen po dobu 3 až 4 dnů.

Jak si připravit chřest

Chřest je velmi chutnou přílohovou zeleninou, která se snadno připravuje. Stačí jej očistit od dřevnatých částí a následně vařit cca 3 minuty v hojně osolené vodě. Dochutit jej můžete například parmazánem, olivovým olejem a citronovou kůrou.

Jedná se o zeleninu, která obsahuje minimum kalorií. Podle tradiční ajurvédské medicíny má chřest pozitivní vliv na plodnost, tvorbu mléka a na močové cesty.

Chřest v kuchyni
Vyzkoušejte chřest jako přílohu k rybě, velmi si pochutnáte

Pěstujeme křen

Křen vysazujeme do propustné půdy. Nejčastěji se sadí kořenové řízky na podzim či časně zjara. Pořídíte-li sazenici křenu v nádobě, můžete je vysadit kdykoli v sezóně.

Při promýšlení výsadby pamatujte, že křen je solitér a má tendenci převládat svým vzrůstem nad všemi ostatními. Nevýhodou je, že ne každou zimu u nás je schopen přečkat, snáší totiž teploty jen do -12 °C. Proto jej někteří pěstují v nádobě.

Sklizeň a zpracování křene

Křen je možné sklízet, kdykoli podle potřeby, jakmile má kořenová část průměr alespoň 5 cm. Chceme-li, můžeme provést sklizeň všech kořenů až na podzim, po odumření listů. Zbylé kořeny v půdě na jaře obrazí.

Křen se tradičně konzumuje čerstvě oloupaný a nastrouhaný k nějaké té uzenině. Chceme-li jej uchovat po delší dobu, můžeme jej sušit, mrazit nebo si z něj připravit omáčku s octem a solí. Mladé listy křenu lze jíst jako salátovou zeleninu.

Zelenina proti všem neduhům

V lidovém léčitelství se používá křen pro léčbu infekcí močových cest, ledvinových kamenů, bolestí kloubů či bronchitidy. Nedávno se také ukázalo, že kromě toho křen zbavuje tělo infekčních virů, obsažené glukosináty v něm pomáhají odstraňovat z těla karcinogenní látky.

Zdroje:
FERRIE, Suzie. V hlavní roli zelenina: pěstování, zdraví, krása, ruční práce, kuchyně. Praha: Tarsago Česká republika, 2015.

BÖHMIG, Franz, Jürgen RÖTH, Bärbel RÖTH, Werner SCHURICHT a Barbara SCHÖN. Zahradničení den po dni: velký zahradnický rádce: 1686 rad, 532 kreseb. Přeložila Pavla DOUBKOVÁ. Praha: Euromedia, 2016.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář