Zimní salát: otužilá odrůda pro jarní sklizeň

Salát je vděčnou zeleninou, kterou lze pěstovat během celého roku, a to i venku. Jako zimní saláty označujeme odrůdy, které rostou během zimy na záhonech a jejichž sklizeň probíhá na jaře. Termín výsevu těchto odolných odrůd začíná právě na podzim. Které druhy listové zeleniny můžeme pěstovat během zimy a jak je pěstovat, se dozvíte v našem článku.

Domácí pěstování salátu

Nízké teploty jim neškodí

Podmínky pro pěstování zimního salátu se v zásadě neliší od pěstování jiných odrůd. Všechny saláty vyžadují spíše nižší teploty, pozdní a zimní navíc velmi dobře odolávají mrazu.

Půdu vyžadují saláty kyprou, nemusí být však hluboká. Při opakovaných výsadbách je vhodné střídat místo, kde saláty pěstujeme.

Zimní salát potřebuje dostatek světla a dusík

Pro to, aby saláty správně rostly, potřebují dostatek slunečních paprsků. Těch mohou mít méně zvláště odrůdy pěstované brzy na jaře či pozdě na podzim, kdy je kratší den a méně světla. Často strádají i výsevy ve skleníku, pařeništích apod.

Při nedostatku slunečních paprsků listy blednou, rostliny jsou vytáhlé, mají nepevný růst a tendenci vadnout. Hlávky jsou neotevřené, či dokonce se nevytvářejí. Růžice jsou chabé a vybíhají do květu, mimo to při nedostatku světla se v rostlinách zvyšuje obsah dusičnanů.

Pěstování salátů
Nezapomeňte dát salátu dostatek světa pro jeho růst a vývoj

Živiny, vláha, prostor

Salát vyžaduje půdu s vyrovnaným poměrem živin, dostatkem dusíku, jinak jsou rostliny malé, nažloutlé a někdy předčasně vybíhají do květu. S přihnojováním dusíku se to ale rozhodně nesmí přehánět, jinak dochází k zvýšení obsahu dusičnanů v listech. Nejlepší je pro saláty organicky hnojená půda, před výsevem je možné použít NPK. Hnojení během vegetace vzhledem ke krátké době, kdy salát zraje, nemá smysl. Pouze odrůdy, které necháte přezimovat, je nutno na jaře přihnojit. Pro dobrý růst salátů je nezbytná pravidelná zálivka a také dostatek prostoru.

Výsev a sklizeň zimního salátu

Zimní odrůdy najdeme mezi druhy, jako je špenát, ledový salát, máslový salát či polníček. Všechny z nich velmi dobře zvládají mrazivé počasí. Jejich výsev zahajujeme během srpna a končíme s ním na počátku října. Pokud bychom semena vyseli dříve, rostliny by mohly velmi brzy vyběhnout do květů.
Termín výsevu je vždy závislý na konkrétním druhu a odrůdě. Výsev lze provést na záhon nebo si můžeme ze semen nejdřív rostliny předpěstovat a následně je vysadit začátkem října.

Sazenice salátů
Salát si můžete vypěstovat od semínka nebo si koupit sazeničku

Podaří-li se, sklizeň zimních odrůd salátů probíhá na jaře, během dubna, května. Aby hlávky přežily zajíce a další nezvané hosty, je dobré je chránit například pletivem.

Mezi známé zimní odrůdy hlávkového salátu patří Humil. Hlávka tohoto salátu je středně velká, 350 až 400 g těžká, načervenalá až žlutozelená. Typické jsou pro ni bublinaté, zvednuté obalové listy, díky čemuž netrpí zahníváním. Podobně lze pěstovat také kozlíček lékařský, jehož sklizeň zahajujeme brzy na jaře.

Rady a tipy na závěr

Většina salátové zeleniny není vhodná pro klasické skladování. Proto se v jejím případě doporučuje výsev provádět postupně. Trvanlivost sklizených hlávek můžeme však prodloužit tak, že rozebereme listy, vložíme je do mikrotenového sáčku a následně uskladníme v lednici. Takto lze hlávkový salát uchovat až jeden týden. Pro kratší dobu uchování (do 24 h) se někdy hlávky ukládají do mísy s vodou umístěné v chladu na temném místě. Délka skladování je vždy závislá na odrůdě.

ZDROJ:

PEKÁRKOVÁ, Eva. Pěstujeme salát, špenát a další listové zeleniny. Praha: Grada, 2002. Česká zahrada.
https://www.prohopo.cz/cs/p-3252-salat-hlavkovy-humil-ozimy-rany/?cat=
http://www.semena-rostliny.cz/blog/50-kozlicek-polni-zelenina-na-vzestupu


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář