Cítíte se ve svém domě bezpečně?

Domov je symbolem bezpečí, naším útočištěm. Ne všechna obydlí však bezpečná skutečně jsou. Máte na vchodových dveřích kvalitní zabezpečení? Přečtěte si v našem článku něco o bezpečnostním kování.

Proč brát ohled na kvalitu kování?

Přestože v ČR kriminalita dlouhodobě klesá, své domy nemůžeme nechávat otevřené komukoli. Některé vchodové dveře přitom svým zabezpečením zloděje přímo lákají – jejich překonání je otázkou několika vteřin. Investicí do kvalitního kování přitom spolehlivě ochráníte majetek, na který navíc mnohem snáze vyřídíte pojištění.

Bezpečnostní kliky

Vhodné kování je tedy jednak skvělou aktivní ochranou (zloděj dveře zkrátka nepřekoná), ale i pomocníkem při dohady o náhradu případné škody.

Stupně ochrany jsou standardizovány

Obecně bezpečnostní dveře kladou větší důraz na upevnění celé kliky. Nelze je proto snadno odvrtat, vylomit, či vymontovat cylindrickou vložku. Z toho důvodu jsou jejich dveřní kliky jsou na pohled robustnější, ukotveny většími šrouby.

Bezpečnostní kování

Pro větší přehlednost a ochranu spotřebitelů jsou dveřní kování rozdělena do čtyř kategorií dle stupně bezpečnosti.

Stupeň bezpečnosti 1: Základní ochrana

Takovou kliku umístěte na místa, kde vysoká investice nedává smysl – např. zahradní branka, sklípek bez cenných strojů, provizorní dveře. Uzamčení je v podstatě neúčinné, montuje se na dveře, které lze přelézt, obejít, či snadno vysadit, či překonat hrubou silou.

Stupeň bezpečnosti 2: Dostatečná ochrana

Bezpečnostní kování vhodné např. místností v suterénu, ve kterých se nachází pouze majetek nízké hodnoty. Druhá třída již garantuje ochranu po dobu tří minut. Za tuto chvíli zloděj překoná dveře základním vybavením.

Stupeň bezpečnosti 3: Vysoká ochrana

Třetí stupeň již otevírá prostor pro pojištění majetku. Může tak chránit vaše cennosti vyšší hodnoty. Zloděje s páčidlem udrží venku po dobu 5 minut. Vzhledem k instalaci na rušnějších místech (hlavní vchody) se tato doba považuje za dostatečnou na to, aby zloděje někdo spatřil. Roli hraje i faktor strachu, kdy zloděj očekává příchod nezvaného pozorovatele a raději po několika pokusech loupež vzdá.

Stupeň bezpečnosti 4: Velmi vysoká ochrana

V tomto případě může zloděj dostat do rukou „profesionální“ vybavení jako vrtačku a další. Přesto mu bude vloupání trvat minimálně 10 minut. Stupeň číslo 4 se montuje na dveře chránící váš nejcennější majetek. Pojišťovny obvykle nemají problém s pojištěním.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář