Vyrábíme drobné dekorace z plechovek

Možná byste nevěřili, co za množství dekorací se dá vytvořit z obyčejných plechovek například od sterilované zeleniny, nebo z nízkých konzerv od paštik atd. Dají se různě barvit, oblepovat, perforovat, obháčkovat. Je možné z nich vyrábět obaly na květiny, svícny a lucerničky, jednoduché vázy anebo stojany na tužky a pastelky. Jako u většiny jednoduchých, ale přitom zajímavých dekorací chce to pouze nápad a pár šikovných rukou.

Co budeme potřebovat

Prázdné plechovky od sterilovaného hrachu či kukuřice, bílou akrylovou barvu, plochý štětec, širokou bílou krajku, tenké barevné stužky a 40 cm širokou stuhu, lepidlo na textil, přírodní lýko, ploché mušle a tavnou lepící pistoli a náplně do pistole, miniaturní dřevěné berušky se samolepkou zespoda.

Drobné dekorace

Příprava materiálu  

Podle vlastního výběru nebo podle inspirace na fotografiích u článku vybereme krajku, ideální je starý kousek třeba z nějakých šatů po babičce, použít se dá i vyšívaný límeček anebo pruh samolepky s potiskem krajky. U plechovek dokonale ohneme vnitřní stranu odřezaného víčka směrem dovnitř plechovky, abychom se při práci o plechovky nepořezali. 2 až 3 plechovky dle vlastní volby buďto stejné nebo různé velikosti natřeme akrylátovou nebo hobby barvou (bílou) a necháme zaschnout. Nátěr použijeme i z vnitřní strany a po zaschnutí ještě 1x přetřeme. Předehřejeme si tavnou lepicí pistoli.

Drobné dekorace z plechovek 2

Dekorace plechovky s mušlemi

Nenabarvenou plechovku začneme od spodní strany obmotávat co nejdelšími proužky přírodního lýka v krémové barvě. Navazujeme vždy konec na začátek nového vlákna postupně od spodku nahoru obmotáme lýkem celou plechovku. V místech spojů lýkových vláken spoj zabezpečíme lepidlem z tavné lepicí pistole tak, aby se lýko nezačalo odmotávat, ale zároveň pouze minimálním množstvím lepidla, aby lepidlo nebylo viditelné na povrchu. Jakmile jsme s obmotáváním hotovi, na horní část plechovky po obvodu začneme nalepovat ploché mušle. Lepidlo dáváme jen v tenké lince na spodní část každé mušle po jejím obvodu. Mušle můžeme nalepovat nepravidelně od sebe, ale i přes sebe.

Dekorace plechovky s krajkou

Na bílo nabarvenou plechovku z vnější i vnitřní strany vyzdobíme krajkou. Široký pruh krajky nalepíme lepidlem na textil (například Herkules)do středové části plechovky z vnější strany. Úzké stužky nalepíme nahoru a dolu rovnoběžně s okraji plechovky. Spoje na koncích krajek a stužek si můžeme na plechovce přidržet do zaschnutí pomocí kolíčků na prádlo.

Dekorace s puntíkovanou mašlí

Máte-li ještě další na bílo natřenou plechovku, můžete kolem jejího obvodu ve středové části obmotat veselou mašli například s jarním motivem a její konce přilepit k plechovce (opět postačí lepidlo na textil). Pro rozveselení dekorace přilepte na plechovku ještě několik dřevěných berušek.

Celá dekorace je velmi snadná, brzy hotová a dobře vypadající. Takto ozdobené plechovky je možné využít jako zásobníky na tužky, pastelky a propisky.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář