Zahradní domky – jak vybrat ten pravý

Patříte také mezi ty, kteří bojují na zahradě s nedostatkem skladovacího prostoru a každoročně řeší problém, kam na zimu i během roku uskladnit zahradní sekačku, zahradní nábytek, gril a další zahradní či bazénové příslušenství? Elegantním řešením může být pořízení zahradního domku.

Dřevěný zahradní domek s tmavým nátěrem a dveřmi klasických rozměrů

Výhody zahradního domku

Zahradní domky se v posledních letech staly velmi oblíbené u vlastníků nemovitostí a zahrádkářů, neboť poskytnou další prostor pro skladování, aniž bychom museli budovat „velké“ základy. Využití nachází u malých i větších zahrad, zejména v chatařských a zahrádkářských oblastech, kde není možné získat stavební povolení pro větší stavbu. Povolení se však netýká pouze staveb do 25 m2.
Zahradní domek jako z pohádky

Využití zahradního domku

Než začneme pokukovat po konkrétním zahradním domku, měli bychom si uvědomit, k čemu ho budeme využívat. Kdybychom bez rozmyslů koupili jakýkoliv domeček, mohli bychom si časem uvědomit, že jsme nevybrali správně.

V dnešní době se vyrábí široká škála těchto domků a každý může sloužit k jiným činnostem. Chceme si pořídit zahradní domek pouze jako skladovací místo pro zahradní náčiní, nebo bychom preferovali víceúčelový domek, který lze využít na občasné přespání či posezení s rodinou a přáteli?

Zahradní domek v anglosaském stylu, nejspíše USA

  • Ryze účelové zahradní domy – slouží, jak už bylo zmíněno, pouze k uskladnění zahradního nářadí, techniky, nábytku. Většinou jsou vyráběné z plastu, plechu nebo dřeva.
  • Zahradní domky s širším využitím – jedná se o takové chatky, které lze kromě uskladnění využít i pro přespání. Většina z nich bývá o rozměrech od 12 m2 a více. Jsou doplněna o okna, dveře a další příslušenství.

Materiál

Když máme ucelenou představu o jeho využití a velikosti, posledním krokem je volba vhodného materiálu, přičemž máme na výběr mezi plechem, dřevem a plastem. Každý z materiálů mé výhody i nevýhody.

  • Plechové zahradní domky – bývají ryze účelové a slouží jako skladiště. Plech je lehký, bezúdržbový, dobře odolný proti venkovním nepříznivým vlivům. Plechové domky se snadno instalují. Bohužel není vizuálně přitažlivý jako dřevo.
  • Plastové zahradní domy – mají podobné vlastnosti jako ty plechové. U plastu počítejte s bleskovou a snadnou stavbou, odolností a bezúdržbovostí. S ohledem na nízkou hmotnost může být problém se stabilitou.
  • Dřevěné zahradní domky – svým vzhledem zapadají skvěle do zahrady, jsou stabilní a lze je využít mnoha rozličnými způsoby. U větších domků se však neobejdete bez stavebního povolení, a jelikož je dřevo přírodní materiál, je zde nezbytná každoroční impregnace, která dřevo ochrání před venkovním nepříznivým počasím.

Zahradní domek ladící s domem

Při výběru bychom měli také zohlednit vnější vzhled, aby zahradní domek ladil se stylem domu a garáže. Například plechové garáže je dobré zkombinovat s domky ze stejného materiálu, dřevěný zahradní domek a garáž by zase měla mít stejný odstín a materiál, aby celý koncept působil přirozeně a nebil do očí.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář