Boj s artrózou – jak oddálit nepříjemnou bolest kloubů?

Jednou se s artrózou bude potýkat každý člověk. Záleží však na každém z nás, za jak dlouho se tento projev stárnutí objeví. Pokud chcete znát tipy, jak nejvíce oddálit nepříjemnou bolest kloubů, pak si přečtěte následující článek.

Artróza

Co je to vůbec artróza?

Artróza jako taková není nemoc. Spíše ji lze považovat za jeden z projevů přirozeného stárnutí organismu a klesající schopnost regenerace tkání, kdy dochází k jejich narušování a destrukci chrupavky. V pokročilých stádiích pak ničí samotné hlavice kloubů.

Artróza postihuje všechny klouby, nejčastěji se však projevuje artróza kyčelního kloubu nebo kolenního kloubu. První projevy degenerace se mohou u některých lidí objevit velmi brzo, konkrétně kolem třicátého pátého roku aktivního života.

S věkem v organismu ubývá zdravých buněk a tím se zvyšuje počet defektních buněk v chrupavce. Tyto buňky pak předčasně vymírají a nejsou schopni zajistit plnohodnotnou regeneraci. S artrózou se tedy setká každý člověk.

Artróza u mladých lidí

Artróza však nemusí postihnout pouze starší lidi, ale může se objevit také u lidí mladých, kteří se intenzivně věnují sportu. Naše tělo totiž není stavěno na velkou zátěž, takže extrémně přetěžované klouby trpí a jsou poté více náchylné jak k vazivovým poraněním, tak i artrotickým změnám.

Naštěstí si dnes sportovci uvědomují, že regenerace a prevence proti opotřebení kloubů je opravdu důležitá. Bohužel ale dosud neexistuje žádná metoda, která by enormní a jednostranné přetížení kloubů sportovců na 100 % kompenzovala. Artróze předejít nelze. Lze pouze oddálit a zmírnit její projevy, a to tak, že se odstraní faktory urychlující její průběh.

Snížení váhy

Na opotřebení kloubů se podílí do jisté míry genetika, ale důležitou roli zde hraje především životní styl člověka. Lidé s těmito problémy často hledají různé vitaminy a minerály, které by jejich klouby podpořili, avšak by měli řešit spíše nadváhu a obezitu, která má negativní dopad na klouby. Snížení váhy kloubům opravdu prospěje, neboť nemusí denně nosit zatěžující kilogramy.

Kromě hlídání tělesné hmotnosti a pečlivé volby stravy je důležitý také výběr vhodných sportovních aktivit a prevence úrazů, které degenerativní proces v kloubech urychlují.

Vitamíny a minerály nestačí

Mnoho lidí si myslí, že vitamíny a minerály ve formě pilulek jejich klouby zachrání. Ty sice mohou mít celkový vliv na organismus, avšak neexistují žádné studie, které by dokládaly, zda vůbec tyto látky v kloubní chrupavce působí. Účinnou prevencí je však aplikace kloubní výživy přímo do kloubu. Kyselina hyaluronová díky způsobu aplikace rovnou nahrazuje v postiženém kloubu chybějící tekutinu.

Artróza netrápí jen důchodce

Podstoupení operace

Když lidé trpí artrózou, kvůli těžkým bolestem mají zhoršenou kvalitu jejich života. V těchto případech lidé podstupují operace a jejich kolenní klouby se nahrazují kolenní kloubní náhradou. Kromě úplných náhrad kloubu se využívá k léčbě také artroskopie nebo klasické ortopedické výkony jako osteotomie. Při těchto zákrocích dochází k odstranění přetížení chrupavky v jedné části tím, že se vyrovná osa kolene.

Aby nedošlo k nejhoršímu a vy netrpěli těžkými bolestmi, které by vás zahnali až na operaci, doporučujeme snažit artrózu co nejvíce oddálit výše zmíněnými tipy k oddálení projevů – a to snížení hmotnosti, dodržování vyvážené stravy a volba vhodných sportovních aktivit. Dále je dobré nepodceňovat prevenci a dodávat kloubům potřebnou výživu.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář