Jak se zbavit kuny?

Kuna nikdy není na ničí zahradě vítaným hostem a nebylo by žádným problémem získat početná svědectví, jakou spoušť dovede napáchat třeba v kurníku. Co si však počít v okamžiku, kdy se jí u vás na půdě zalíbí a odmítá přestat páchat škody na vašem majetku? Seznámit se je pro jistotu lepší s větším počtem možných postupů, protože kuny jsou mimořádně lstivá zvířata, která se dokáží některým nastraženým pastím velmi obratně vyhnout.

Kuna

Co bychom o kuně měli vědět?

Ačkoliv kuna vypadá jako milé zvířátko, za její maskou se skrývá velice rafinovaný hlodavec. Abyste věděli, jak na kunu, musíte o ní vědět pár informací:

  • Kuna je noční živel, svůj úkryt opouští za soumraku kvůli lovení,
  • kuna je sice malá, ale velmi hlučná, její dupot v podkroví je jejím prvním poznávacím znamením,
  • kunu lze zneškodnit pouze v určitém období – od listopadu do konce února.

Co proti kuně můžeme podniknout?

Z dobře nastražené sklopky kuna neunikne

Nejběžnějším řešením problému s přistěhovanou kunou je nastražení pasti, která je označována jako sklopka. Jedná se o past na kunu, která se poté, kdy do ní kuna vleze, zaklapne, načež ji je možné odnést. Jako návnada mohou posloužit sušené švestky i třešně. Nezvaného návštěvníka je třeba odvést minimálně deset kilometrů od místa odchytu, aby se zabránilo jeho možnému návratu. Pamatujte na to, že kuny jsou v České republice chráněné a jejich zabíjení je trestné!

Řada pachů kunám nevoní

Kuny se je možné elegantně zbavit rovněž prostřednictvím různých pachů, na něž jsou tato zvířata mimořádně citlivá. Tuto funkci splní naftalinové tablety, chlorové tablety na dezinfekci bazénů, stromečky do auta i zavěšení prostěradla namočeného v naftě.

Rušičky a odpuzovače nezvaného návštěvníka spolehlivě vyženou

Velmi moderním způsobem, jak se zbavit kun, je instalace různých rušiček a odpuzovačů. Ty fungují na principu vysílání rozličných zvukových signálů, které kuny nesnášejí. Je třeba zamezit tomu, aby si na ně kuny v průběhu doby zvykly, a proto je vhodné zakoupit rušičku, která má proměnlivou výšku tónu.

Kuny si na společnost jiných zvířat nepotrpí

Kuny se vás sice na váš souhlas ohledně nastěhování na vaši půdu neptaly, samy ale nemají cizí společnost rády. Proto může při jejich vypuzení pomocí rozmístění psích a kočičích chlupů. Žádoucí účinek mohou mít dokonce i lidské vlasy. Věříme, že naše rady „jak se zbavit kuny“ byly pro vás přínosem a v budoucnu vám tento hlodavec nebude dělat starosti.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář