Nanoimpregnace betonu a kamene ochrání před špínou, mastnotou i mechem


Pokud máte na zahradě kamenné a betonové plochy, jistě jste zaznamenali, že na těchto površích s časem zůstává prach, ulpívají skvrny a s oblibou je vyhledávají mechy a lišejníky. Aby se tyto materiály opět skvěly novotou, je nezbytné je jednou za čas omývat pomocí vysokotlakého čističe. To je ale poměrně náročná a nákladná záležitost. Naštěstí existuje alternativa v podobě impregnace těchto ploch, díky čemuž je proti skvrnám ochráníte. V dnešním článku si konkrétně představíme výhody ochrany těchto materiálů pomocí nanoimpregnace.

Proč jsou betonové a kamenné plochy náchylné ke znečištění?

Betonové a kamenné plochy jsou tvořeny materiálem s hrubým povrchem. Beton ani kámen (pokud nejde o kámen leštěný) zpravidla nemají na rozdíl například od dlaždic či umělých materiálů dokonale hladký povrch – naopak jde o velmi hrubý materiál plný drobných záhybů a skulinek, ve kterých ulpívá prach a vlhkost a postupem času se přidají i drobné rostliny – mechy a lišejníky. Pokud nastane na zahradě nějaká nehoda, proniká do těchto mezírek i mastnota či barviva, které nelze jednoduše umýt.

Proč lotosový květ špíně odolává aneb jak funguje

nanoimpregnace

Vědci si dlouhé roky kladli otázku, jak je možné, že lotosový květ (lotos je původem asijská rostlina podobná nám známějšímu leknínu), který musí odolávat velmi nepříznivému prostředí – vlhkosti, bahnu, hmyzu – je dokonale čistý, neulpívají na něm žádné nečistoty.

Lotosový květ

Moderní technologie umožnila detailně prozkoumat strukturu těchto květů, díky čemuž odborníci odhalili, že povrch lotosového květu je tvořen miliardami mikroskopických hrbolků, které jsou umístěny těsně vedle sebe. Ty jsou tak malé, že mezi ně neproniknou nečistoty ani voda. Díky tomu, pokud se na květ voda dostane, okamžité stéká pryč a pomáhá květ omývat i od suchých nečistot.

Tento princip byl použit i při následném vývoji nanoimpregnace. Při její aplikaci je na kameni a betonu (nanoimpregnaci lze ale aplikovat i na textilní, kožené, keramické a další materiály) vytvořena tenká průhledná nanovrstva strukturou velmi podobná právě povrchu lotosového květu. Na rozdíl od jiných používaných impregnací – vosku, teflonu, silikonu – nanoimpregnace disponuje delší životností a mnohem lepšími výsledky z pohledu intenzity odpuzování nečistot.

Ochraňte povrchy nanoimpregnací

Řešením problémů s ulpíváním nečistot je tedy impregnace betonu a kamene, doporučit můžeme nanoimpregnaci německé značky NanoConcept, která patří dlouhodobě k předním hráčům na trhu impregnací.

Nanoimpregnace ochrání nejen betonové a kamenné povrchy před ulpíváním skvrn a mastnoty, zabrání také zvětrávání těchto povrchů, čímž prodlužuje jejich životnost, ochrání také před agresivními chemikáliemi a také před zmíněnými mechy a lišejníky.

Ochránit můžete chodníky, obrubníky, obklady, příjezdové cesty, sochy, parapety, květináče, dekorace i náhrobní kameny. Na několik let tak velmi levně můžete ochránit tyto povrchy a ušetříte čas a náklady, které byste museli věnovat jejich čistění, pokud by chráněny nebyly.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář