Drobné opravy po zimě

Zima byla letos obzvláště dlouhá, držela se nás prakticky až do počátku května. Příjemné teplé počasí těchto dnů je ideální období pro péči a drobné opravy domu a vylepšení okolí. Pokud tedy přemýšlíte, kde začít, možná vám pomůže pár našich tipů.

Okna

Posledním dobrým krokem je zkontrolovat okna, dveře a interiér domu a označit místa

chalupa po několika zimách
Staré vesnické domy trpí dvojnásob

napadená plísní. U oken je dobré krátce mrknout na stav laku, zda není narušený ledem. Málokdo ví, že výrobci oken mají často v záručních podmínkách nátěry oken zdarma.

Na oknech si zkontrolujte i rámy a parapety. Pokud jsou výrazně poškozeny nebo dosluhují, je léto tím nejlepším obdobím, kdy je nechat vyměnit.

Fasáda domu

Zkontrolujte zdi, omítku a barvu. Případné menší nesrovnalosti jako praskliny nebo odloupnutou omítku, můžete poměrně snadno napravit. Horší však je, pokud je zdivo po zimě podmáčené. Zbavit se vlhkosti nebude pak úplně jednoduchá záležitost a nezbývá než se obrátit na odbornou firmu.

Nepoškozenou fasádu není třeba hned měnit za novou. Lze si ji nechat umýt či natřít speciální barvou odpuzující vlhkost. Dobrou službu na čištění menších ploch fasády prokáže vysokotlaký čistič, takzvaná vapka.

Služby specializovaných firem nabízejí i opravy historických omítek, zateplení či nátěry. Proto pokud přemýšlíte o změně barevného odstínu, dejte se do toho právě během léta. Na fasádu si můžete vybrat ze široké škály nátěrových hmot. Nezáleží na tom, zda potřebujete barvy s obsahem přísad proti řasám, plísním a houbám, omyvatelné, paropropustné, odolávající povětrnostním vlivům a UV záření, váš oblíbený odstín vám poskytne téměř každý výrobce.

Zdravá střecha je základ

Často to vypadá jen na drobnost, ale i za tou se mohou skrývat vážné problémy, které se navíc ihned neprojeví. Sněhová nadílka je obrovská zátěž pro vaši střechu. Je třeba pozorně prohlédnout krytinu, zejména hřeben, zda tam nechybí nějaká vrchní taška.

Dále je dobré spočítat sněháky, tj. vystouplé části v plechových úžlabích a na nižší části střechy, které zajistí rovnoměrné odtávání sněhu při oteplení. Často jsou ohnuté a někdy i utržené. Po extrémní zimě určitě prohlédneme i okapy. Mohou být plné nepořádku, nebo dokonce popraskané od ledu. Jsou vysoko, a tak to ze země může vypadat, že je vše v pořádku, opak však bývá pravdou.

Pokud máte v okapech napadané listí, které by mohlo bránit v odtékání vody, pusťte se do čištění. Dobrou pomůckou střešních odtokových žlabů jsou záchytná síta, která zabraňují zanesení odtoků. Instalace není náročná, ušetří práci a prodlouží životnost okapů.

A pokračujeme obhlídkou půdy

Zde můžeme jen na jaře jasně vystopovat prasklé tašky a místa, kudy nám na půdu zatéká. Všechny skvrny však nemusí pocházet od zateklé vody, ale může se jednat o vodu zkondenzovanou. Stává se to tehdy, kdy teplý vzduch během zimy prochází nedostatečně izolovaným stropem. Tento teplý vzduch se srazí na studené konstrukci krovu nebo na střeše.

Pokud tomu nebudeme věnovat pozornost, může se stát, že krov začne hnít. V těchto měsících je vše ještě čerstvé a je to dobře vidět. Je dobré označit fixou místa, jež vypadají podezřele a zjednat nápravu co nejdříve. Jakmile se totiž do střechy naplno opře sluníčko, všechno zmizí.

Barvě vstup povolen

Nejčastější „opravovací“ činností, která se provádí během léta, je lakování a natírání. Natírání barvyNa dřevěné části jsou vhodné lazurovací laky s UV filtrem, emaily nebo transparentní laky. Kovové části můžete přetřít univerzálním emailem nebo speciální rychle schnoucí barvou na kov. Než začnete, zkontrolujte si stav malířského nářadí. Neměly by vám chybět různé štětce (ploché, malířské), válečky, brusné papíry, drátěný kartáč a špachtle.

Opravujte a zlepšujte

Pokud jste si na terase všimli popraskané dlažby či opadané omítky, je čas přistoupit k činu. Menší opravy zvládnete určitě sami, například pomocí snadno použitelné malty na rychlé montážní opravy. Díky vynikajícím vlastnostem, jako velmi rychlé tuhnutí, dobrá přilnavost na beton, kov, kámen nebo cihlu a vysoká mechanická pevnost, ji můžete použít k upevňování a kotvení věšáků, rychlým opravám betonových prvků či instalaci dveří a okenních rámů.

A v případě, že se vám nelíbí stará dlažba, stačí, když na ni nanesete jednosložkové elastické polyuretanové lepidlo pro lepení dlaždic, které zároveň slouží jako hydroizolace. Lepidlo a hydroizolace v jednom je vynikající na minerální, keramické i dřevěné podklady.

Foto: window od Pixmac.com


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář