Okurkové mini melounky: Trocha exotiky nejen v naší kuchyni

Přinést trochu exotiky do vaší zahrádky, terasy a později i kuchyně, vám pomůže rostlina plodící velice vzhledově atraktivní plody s chutí podobající se okurce. Tato zajímavá rostlina pocházející z Mexika a Střední Ameriky se nazývá „Cucamelon“, tedy okurkové mini melounky. Známé jsou taktéž pod názvem „mexická okurčička“.

Cucamelon - listy a plody rostliny

Plody této rostliny vypadají doslova jako zmenšené melouny a dozrávají do velikosti kolem 1 až 1,5 centimetru. Mini melounky rostou ve velmi hojném počtu na popínavé rostlině, která je schopna vám během chvilky pokrýt značnou plochu. Proto je ideální volbou pro zastínění pergoly nebo posezení.

Rostlina v české zahrádce

Pěstujeme mexické okurčičky

Rostlina není na půdu náročná, stačí jí pravidelná zálivka, ale snese i kratší období sucha. Plodí po celou vegetační dobu a tak vám poskytne opravdu velké množství plodů. Pro její růst je potřeba zajistit oporu, jelikož se ráda pne. Během léta není nutné stříhat, pokud vám již bujný porost nebrání v práci na zahradě či vstupu do pergoly. Hnojíme běžnými hnojivy a to nejdříve na růst a později na plod a květ.

Mnohem častěji se vám podaří sehnat semena rostliny nežli rostlinu samotnou, avšak se nemusíte bát, že by vypěstování ze semene bylo obtížné. Semena jsou malá a vzhledově jsou podobná semenům rajčat. Pěstujeme tedy stejně jako rajčata a taktéž alespoň jednou pikýrujeme, aby rostlina zesílila, než ji vysadíme ven.

Detail plodu

Ačkoli je to velice nenáročná rostlina, nepřežila by zimní období venku, a proto se musí na zimu uklízet. Rostlina se na podzim ostříhá až téměř k zemi a vykope se z půdy. Takto vznikne sazenice, kterou uchováte stejným způsobem, jakým bývá uchováno například hroznové víno, když ho zakoupíte. Zabalenou rostlinu v igelitovém pytlíku s průduchy a sušším substrátem schováte do suchého sklepa, kde teplota neklesá pod bod mrazu. Na jaře vytáhnete a zasadíte zpět do zahrady, odkud opět vyraší.

Zajímavým tipem pro pěstitele bez zahrady, kteří bydlí v bytě, je možnost pěstovat mexické okurčičky také ve větší nádobě na balkóně. Přičemž vám pěstování v nádobě usnadní přípravu na zimní období a následnou manipulaci s rostlinou.

Minimelounek

Kuchyňské využití

Většinu svých známých jistě ohromíte zavařeninou z těchto mini melounků, ty se totiž zavařují na stejný způsob jako klasické okurky. Pokud nepatříte mezi milovníky zavařování, můžete využít okurčičky jako součást grilování a to nejen jako přílohu, ale také je můžete napíchnout rovnou na špíz k masu. A pokud se vám ani tento nápad nezamlouvá, zkuste je použít do džbánu s pramenitou vodou, plátky citrónu a limetkou; takový originální a osvěžující nápoj uvítá každý.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář