Založte si zvýšený bylinkový záhon

Během října je ideální čas pro založení zvýšeného bylinkového záhonu. Péče o takový záhonek vám ušetří záda, dá ideální podmínky pro pěstování bylin nesnášejících zamokření a především vám umožní pěstovat bylinky i tam, kde zrovna není úrodná půda.

Zasazená máta
Založení zvýšeného bylinkového záhonu

Nejen řešení nedostatku prostoru

Prostor pro pěstování bylinek by měl být snadno dostupný. Volba místa může být proto nesnadná, zvláště máme-li malou zahrádku či vlastníme pozemek s těžce zpracovatelnou, neúrodnou půdou. Různé byliny vyžadují různé podmínky pro pěstování. Některé snáší dobře sucho a přímé sluneční záření, jiné by v takových podmínkách dlouho neprospívaly. A protože si moderní zahradu dokážeme dnes už jen stěží bez bylinek představit, získávají popularitu řešení, jako jsou bylinkové spirály, zídky či zvýšené záhony pro byliny.

Výhody zvýšeného bylinkového záhonu

Záhon vybudovaný od výšky umožňuje pěstovat byliny i na těch místech, kde je jinak špatně zpracovatelná či neúrodná půda. Mnoho bylinných rostlin snáší hůře zamokření, jedná se zvláště o ty pocházející původně ze sušších, spíše slunečných oblastí, např.: levandule, dobromysl (oregano), šalvěj, mateřídouška.

Zvýšený záhon urychluje uschnutí půdy, do které jsou rostliny vysazeny, například po dešti. Tento typ záhonu se velmi snadno opečovává. Při sklizni bylinek ani při odstraňování plevele či zastřihování rostlin se nemusíte naklánět, či dokonce klečet. Budou-li bylinky blíže sluníčku, ucítíte jejich intenzivní aroma, sotva projdete kolem.

Zasazený tymián a šalvěj
Ve zvýšeném záhonu můžete pěstovat oregano, šalvěj i tymián.

Z čeho a jak stavět

Zvýšený záhon pro pěstování bylin můžete stavět z jakéhokoliv materiálu, od cihel přes kámen až po dřevo. Nejlépe uděláte, když na stavbu použijete materiál, který se v zahradě už vyskytuje. Nebojte se opakovat již použité barvy, struktury, vzory, docílíte tak harmonie.
Pro záhon budovaný z kamene je důležité nejdříve vytvořit základy, ideálně z dřevěné konstrukce, kterou zakoupíte hotovou, nebo si ji podle vlastních potřeb vyrobíte sami.

Jak stavět vyvýšený bylinkový záhon

Optimální délka záhonu je přibližně 120 cm, přičemž jeho výška by měla být 50 až 80 cm, dle potřeb. Při budování nezapomeňte na cestičku, která by měla být kolem záhonu alespoň z jedné strany, tak aby se při ošetřování bez problémů dosáhlo i k vzdálenějším rostlinám.

Vhodné stanoviště

Zvýšený záhon zakládáme na slunném místě, orientovaném na severojih. Případně pro něj volíme takové místo, kde budou mít byliny během celého dne co nejvíce slunečních paprsků.

Vytvoření základů a drenáž

Na plochu, kde chceme vystavět záhon, nejprve položíme husté drátěné pletivo, které zabrání proniknutí nejrůznějším škůdcům, jako jsou hraboši, slimáci apod.

Zvýšený záhon
Zvýšený záhon můžete použít i na jiné rostliny, třeba jahody

Poté vytvoříme dno záhonu, které bude plnit úlohu drenáže umožňující snadnější odvodnění. Tato vrstva může vyrůstat bezprostředně od svrchní vrstvy pozemku nebo lze vykopat pro její založení příkop o hloubce 20 až 30 cm. Na dno vysoké 20 cm použijeme přírodní kamenivo, hrubozrnný štěrk či hrubou betonovou drť. Po vytvoření základů vytvoříme pomocí zvoleného materiálu ohrazení záhonu.

Následně záhon plníme na živiny chudou směsí zahradní zeminy a písku. Substrát je možné navršit (doplnit) na jaře před samotnou výsadbou rostlin.

Jak pečovat o bylinky na záhonu

Během podzimu (října) si můžeme dobromysl aj. namnožit z řízků a následně ji na jaře vysadit spolu s dalšími předpěstovanými druhy. Na zvýšený bylinkový záhon lze také na jaře provést výsev druhů, které se dobře množí semenem.

Při péči o bylinky na zvýšeném záhonu se držte vždy jejich individuálních potřeb. Nezapomínejte kontrolovat, zdali mají dostatek vláhy – ač většina z nich nesnáší přemokření, přílišné sucho jim také nesvědčí.

Zdroje:
BÖHMIG, Franz, Jürgen RÖTH, Bärbel RÖTH, Werner SCHURICHT a Barbara SCHÖN. Zahradničení den po dni: velký zahradnický rádce: 1686 rad, 532 kreseb. Přeložila Pavla DOUBKOVÁ. Praha: Euromedia, 2016.

HUDAK, Renate. Bylinky. České vydání druhé. Přeložil Jan HLAVIČKA. Praha: Vašut, 2015.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář