Řez okrasných keřů: Jak na to a kdy

Řez okrasných keřů podporuje kvetení a rovnoměrný růst. Představujeme vám hlavní druhy řezu, které zvládnete při troše šikovnosti i bez odborníků. Budete potřebovat jen ostré zahradnické nůžky.

Vzhled a kvetení dané dřeviny do značné míry ovlivňuje správný řez. U všech dřevin se bez výjimky odstraňují namrzlé a suché výhonky a vlky, což jsou bujně výhonky rostoucí z podnoží. U druhů, které silně odnožují a hrozí rozšíření dřeviny do okolí, se odstraňují odnože i s kořeny. Některé dřeviny vůbec řez nepotřebují, jiné vyžadují pravidelný každoroční řez a jednou za čas řez zmlazovací.

Kdy je na řez správný čas?

Stříhání keřůForsythia, Spiraea, Amygdalus, Prunus, Jasminum nudiflorum, Cytisus, Cornus mas jsou dřeviny, které kvetou brzy na jaře a na loňském dřevě. Jejich tvar se řezem upravuje tak, že se odstraní všechny slabé a křižující výhonky, velmi dlouhé výhonky se zkrátí o jednu třetinu.

Zimní řez se dělá od konce října do poloviny března a poprvé se provede nejdříve po třech letech po výsadbě. Hlavní řez se dělá po odkvětu, obvykle ve druhé polovině května, aby rostliny mohly ještě do podzimu vytvořit nové květuschopné výhonky. Letorosty řežeme na 2 – 4 očka.

Do druhé skupiny patří dřeviny, které kvetou později a na loňském dřevě. Například okrasné jabloně, jeřáby, Crataegus, Berberis, Tamarix se zkracují asi o jednu třetinu, aby vytvořily nové boční výhonky.

Keře, které kvetou v létě a na podzim na letošním dřevě vyžadují silný zpětný řez (Budleia, Hydrangea, Caryopteris, Hypericum, Lavandula, Erica). Řežou se takzvaně nakrátko podle povahy rostliny a tloušťky dřeva na jaře, na dva až šest pupenů. Staré výhony se zcela odstraňují.

Dřeviny, které nepotřebují řez

Některé dřeviny přímo řez nesnášejí, jako například magnólie (magnolia), která kvete na vrcholových pupenech. Bez řezu se obejdou i dřišťály (Berberis), kdoulovec (Chaenomeles), skalníky (Cotoneaster), lýkovce (Daphne), cesmíny (iIex), rododendrony (Rhododendron), štědřenec (Laburnum), magnólie (Magnolia), dřevité pivoňky (Paeonia), ruj vlasatá (Cotinus), jilm (Ulmus), stálezelené kaliny (Viburnum) a všechny jehličnany.

Tvarování keřů v zimě

Průklest

Ušetříme si spoustu práce se zmlazováním dřevin, jestliže každé tři až čtyři roky uděláme průklest. Vyřezávají se při něm nejstarší výhony těsně nad povrchem půdy. Pravidelný průklest udrží keř v charakteristickém tvaru a zaručí bohatou násadu květů. Kromě starých rozvětvených výhonů zkrátíme také postranní, překřížené a suché větve.

Tento řez je určen například pro kdoulovec (Chaenomeles), svídu (Cornus), lísku (Corylus), opadavé skalníky (Cotoneaster), trojpuk (Deutzia), zákulu (Kerria), pustoryl (Philadelphus) a vajgélii (Weigela). Řez je nežádoucí pro rostliny, které pěstujeme pro jejich malebný růst, a různé odrůdy přirozeně kulovitého, kuželovitého nebo jiného tvaru. Neprospívá ani většině jehličnanů.

Zmlazování

znamená vyřezávání starých výhonků za současného zachování stejného počtu mladých výhonků. Prořezávání provádíme u hustších porostů zpravidla jednou za tři roky. Takovou úpravu vyžadují opadavé dřišťály (Berberis), lísky (Corylus), hlošina (Elaeagnus), málo kvetoucí ibišky (Hibiscus), kolkvície (Kolkwitzia), pustoryl (Philadelphus), ptačí zob (Ligustrum), zimolez (Lonicera), dřevité mochny (Potentilla ), pámelníky (Symphoricarpos), šeřík (Syringa), kalina (Viburnum), weigelie a další. Průklest i zmlazování se provádí většinou v období vegetačního klidu.

Zpětný řez podporuje kvetení

Mírný zpětný řez

Při tomto řezu ponecháme základní kostru ze starých výhonů. Výhony můžeme seříznout poměrně hluboko, protože během vegetace se vytvoří nové květní letorosty. Mírný zpětný řez provádíme u okrasných keřů kvetoucích v létě na koncích letorostů. Patří sem například komule (Buddleja davidii), vřes (Calluna), hortenzie (Hydrangea), vistárie (Wisteria), keřové a popínavé růže.

Nejlepším termínem pro mírnou úpravu vzhledu keřů je časné předjaří. Rostliny, které ponecháme bez zásahu, budou mít krátké výhony s malým množstvím květů a nevzhledný růst.

Silný zpětný řez

Některé druhy okrasných keřů řežeme velmi radikálně, a to na šířku dlaně nad zemí. Výhony znovu vyrostou ze starého dřeva a vytvoří se na nich nové letorosty. Silný zpětný řez prospěje například ořechokřídlovci (Caryopteris), třezalce (Hypericum), okrasné mandli (Prunus triloba) a v létě kvetoucím tavolníkům (Spiraea japonica, Spiraea x bumalda). Rostliny, které takto pravidelně ve včasném předjaří každoročně seřezáváme, budou na rozdíl od ostatních husté a kompaktní s množstvím květů.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář