Čističky a zvlhčovače vzduchu pro zdraví

V desetitisících litrů vzduchu, které nám při dýchání denně projdou plícemi, jsou i bakterie, viry, kouř, pyl, exhalace. Významnými pomocníky jak vzduch zbavit nečistot jsou čističky a zvlhčovače vzduchu.

Jak čistý vzduch prospívá vašemu zdraví

Ovlivnit kvalitu ovzduší není v našich silách, ale doma či v práci můžeme udělat hodně proto, abychom dýchali zdravější vzduch. Než si pořídíme konkrétní výrobek, měli bychom si ujasnit, jaký účel má vlastně plnit.

Čističe a zvlhčovačeNezapomínejme, že zdravé ovzduší obnovuje přirozenou tělesnou rovnováhu, která:posiluje imunitní systém. Čistý vzduch zmírňuje příznaky alergie a průběh astmatických záchvatů, zvyšuje kapacitu plic a absorbování kyslíku v organismu. Podle lékařských studií čistota vzduchu kladně ovlivňuje naši pracovní výkonnost a produktivitu a prokazatelně snižuje únavu a deprese a dokonce zlepšuje kvalitu spánku.

Důvodů, proč v obytných místnostech vzduch čistit, je tedy více než dost! Všímejme si také vlhkosti vzduchu, zejména během topného období v zimních měsících. Lékaři doporučují vzduch v místnostech zvlhčovat na relativní vlhkost 45 až 55 %.

Jaký si vybrat typ?

Čističky a zvlhčovače vzduchu pracují na různých principech. Jednotlivé modely se liší a v závislosti na různých doplňkových funkcích se i ceny pohybují v různých cenových úrovních. Nejdražší model nemusí být vždy tím nejlepším. Důležitý je účel, jenž je u všech výrobků podobný. Zajistit optimální vnitřní klima chráněné před prachem a alergeny. Nejúčinnějšími přístroji jsou takzvané dvojkombinace, které zároveň vzduch čistí a zvlhčují.

Účinné HEPA filtry

Základem výkonnosti čističek vzduchu je vysoký stupeň odpařování, dobré proudění vzduchu a efektivní filtrace. Z těchto důvodů se používají různé typy vysoce účinných filtrů, například elektrostatický papírový nebo HEPA (High Efficienty Particulate Arestance), což je filtr složený z mnohovrstevné sítě mikrovláken. Často se kombinuje i s aktivním uhlíkovým filtrem pohlcujícím pachy. HEPA filtry byly původně vyvinuty na odstraňování radioaktivního prachu, proto jsou schopny odstranit až 99,7% škodlivých látek menších než 0,3 mikrometrů. HEPA filtry pohlcují látky způsobující respirační problémy – včetně prachu, spórů, pylu, bakterií i virů. Ve výrazné míře usnadňují život alergikům a astmatikům a zároveň snižují riziko náchylnosti na infekční onemocnění u dětí i dospělých.

Alergik se bez čističky vzduchu neobejde

Pro alergiky a astmatiky je určen komfortní čistič vzduchu s třífázovým filtračním systémem (omyvatelný předfiltr, HEPA filtr a aktivní uhlíkový filtr) s vysokým koeficientem čištění. Jeho čistící efekt zvyšuje samostatně zapínatelný ionizátor vzduchu. Částečky prachu, pyly, aerosoly, výkaly roztočů, chlupy se ionizují. V praxi to znamená, že nečistoty poletující v ovzduší získávají záporný náboj a pod vlivem elektrostatického pole se zachytí na filtr.

Ionty a stříbro vzduch pročistí

Přirozené klima zajistí i diskový čistič a zvlhčovač vzduchu. Zařízení pracuje na principu přirozeného odpařování vody z disků. Díky diskům není třeba vyměňovat filtry. Vyhovují proto i méně technicky zdatným uživatelům. Žádaným a oblíbeným modelem jsou pračky vzduchu s ionizací vzduchu a vody. Pro efektivní zabránění množení bakterií přístroj využívá antibakteriální účinek stříbra. Postříbřená antibakteriální ionizační tyčinka zneškodní až 650 druhů bakterií a virů.

Na jaké parametry se při koupi čističů a zvlhčovačů vzduchu soustředit?

Vybírejme je podle náročnosti na údržbu, servis a podle objemu místností. Progresivní typy zařízení jsou vhodné do bytů o ploše sto metru čtverečních a objemu 250 m3. Při výběru zvlhčovače či pračky vzduchu se nenechme unést pouze přitažlivým vzhledem a barvou, i když se do interiéru hodí právě červená. Mysleme především na komfort a účinnost. Odborníci doporučují nepřehlédnout následující parametry: příkon, výkon, spotřebu energie, filtrační systém a hlučnost. Komfort čističek a zvlhčovačů vzduchu zvyšují další příjemné doplňky, jako jsou například časový spínač, automatický a noční režim či podsvícený LCD displej.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář