3 rady, jak minimalizovat riziko úrazu při práci na zahradě

Okopávání, hrabání listí, pletí záhonů a pravidelné stříhání keřů – to vše k zahradničení zkrátka patří. Zároveň se ale jedná o úkony, při kterých je velice snadné se zranit a které skýtají pro naše zdraví skryté nebezpečí. Dokonce i taková drobná povrchová poranění mohou vyústit v závažná onemocnění, kterým lze přitom snadno předejít. Neriskujte své zdraví a zjistěte, jak se chránit.

engelbert strauss - ochrana na zahradě

1.      Bez rukavic ani ránu

Bez rukavic se do práce na zahradě nepouštějte. Rukavice totiž chrání ruce před mechanickým poraněním a stabilizují uchopený předmět. Díky nim se vyvarujete například poškrábání či pořezání od trnů a jiným poraněním. Dalším důvodem, proč nosit rukavice, je to, že v zemi přežívá v podobě spor Clostridium tetani, což je nebezpečná bakterie, která, pokud nejste chráněni očkováním, způsobuje onemocnění zvané tetanus. O něco méně dramatický, ale přesto nepříjemný scénář, může nastat při zanícení otevřené ranky v kůži.

Rukavice tedy vybírejte s ohledem na činnost, kterou na zahradě plánujete vykonávat. Jiný typ rukavic se hodí na práci s motorovou pilou nebo se dřevem, jiný je zase vhodný při práci na záhonu. Rozhodně se ale dívejte po rukavicích pevných a kvalitních. Výhodou je také to, když jsou z vnitřní strany opatřeny protiskluzovou vrstvou polyuretanu. Takové rukavice například nabízí značka engelbert strauss specializující se právě na výrobu pracovních oděvů.

Rukavice engelbert strauss

2.      Naučte se šetřit svá záda

Nejzávažnější zdravotní problémy si nezpůsobujeme svojí neopatrností, ale nevědomostí. Málokdo totiž ví, že zádům vůbec neprospívá dlouhodobě vykonávaná práce v jedné poloze, například v předklonu při okopávání záhonu. Proto není nikdy na škodu se před prací trochu protáhnout a práci prokládat krátkými procházkami. Snažte si také práci co nejvíce usnadnit volbou správného náčiní, které vás ušetří zaklánění, hrbení a přílišného ohýbání. Často měňte pracovní polohu a nebojte se práci na záhonku zpříjemnit stoličkou, v případě že vás bolí kolena od klečení.

Pokud jste náchylní na ústřely bederní páteře, mějte na paměti, že by vaše záda měla během zahradničení zůstat v teple. Z toho důvodu noste pod triko kvalitní a dostatečně dlouhé termoprádlo, které tuto partii ponechá zakrytou i v předklonu.

3.      Nepodceňte výběr obuvi

Každý z nás jistě ví, jak je nepříjemné, když něco spadne na nohu. V případě práce na zahradě to ale může být těžký špalek či dokonce něco mnohem těžšího či ostrého. Proto je třeba své nohy chránit pevnou pracovní obuví, která má vyztuženou špičku a dvojité švy. Dobrým příkladem je obuv se speciální podešví od firmy Prabos. Kromě toho je při výběru obuvi nezbytné dbát na kvalitu podrážky, neboť právě ona může snížit riziko pádu na kluzké a čerstvě posekané trávě.

Zahradní obuv

A rada na závěr? Rozhodně se vyhněte ošemetnému zvyku brát si na zahrádku sandále či dokonce staré obnošené boty.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář