Vypěstujte si vlastní klíčky

Jarní období je jako stvořené k tomu, abychom po dlouhém zimním strádání načerpali novou energii z čerstvých výhonků, které raší na záhoncích. Právě první zelené klíčky představují doslova gejzír zdraví prospěšných látek, pročišťují organismus a navíc skvěle chutnají.

Vypěstujte si klíčky (na fotce slunečnicové výhonky v dlaních)
Slunečnicové výhonky

Vyrostou i na parapetu

Třebaže naklíčené obilí nebo luštěniny jsou po celý rok běžně k dostání v obchodech, není nad vlastní úrodu. K vypěstování vlastních klíčků přitom není potřeba žádné složité vybavení a nemusíte mít dokonce nejen zahradu či balkon – plně postačí trochu prostoru na parapetu. Klíčky jsou nenáročné a vyrostou třeba i ve vatě. Jediné, co k životu potřebují, je totiž dostatek vláhy. Takže do jejich vysetí se směle může pustit i ten, kdo zatím nemá žádné zkušenosti se zahradničením.

Fazolové výhonky
Fazolové výhonky

Vyklíčí každé semínko

Základem jsou samozřejmě vhodná semínka, která lze zakoupit ve většině prodejen se zdravou výživou. Vybírat můžete čistě podle aktuální nálady nebo svých chuťových preferencí – k naklíčení se hodí jak luštěniny (například fazole mungo, cizrna nebo čočka), tak jako obilky (ječmen, oves), ale oblíbená je také třeba vojtěška (její semínka se někdy prodávají pod názvem alfalfa) nebo řeřicha.

Výhonky vojtěšky (alfalfa)
Výhonky vojtěšky (alfalfa)

Sklízet můžete za tři dny

Probudit v semínkách touhu k životu je velmi snadné, zajistí do jejich namočení do vody. Semínka namočíme nejlépe přes noc, druhý den přemístíme do vhodné nádoby. Důležité je zajistit, aby byla semínka sice neustále vlhká, neměla by však zůstat zcela namočená. Řešením je třeba PET lahev s proděravělými otvory ve dně, kterou několikrát denně propláchněte. Možností je i nechat semínka klíčit na lůžku z vlhké vaty.

Takto připravený „záhonek“ umístíme do tmy, klíčky by pak měly být křehčí. V závislosti na druhu semene se první klíčky začnou objevovat již po několika desítkách hodin až dnů. Jsou ihned vhodné ke konzumaci a dodají tělu zdravé vitaminy, bílkoviny a vlákninu.

Salát se slunečnicovými klíčky
Salát se slunečnicovými klíčky

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

One Comment - Napsat komentář

Přidejte komentář