Jak ochránit zeleninu před plodomorkou zelnou

Mladé rostlinky jsou zvláště náchylné během prvních týdnů po výsadbě a snadno se stávají cílem škůdců a chorob. Dubnovou výsadbu brukvovité zeleniny, jako je květák, kapusta, kedlubna aj., je třeba chránit před plodomorkou zelnou, která na ni během 4. až 5. měsíce klade svá vajíčka. Poradíme vám, jak můžete svou zeleninu ochránit a jak případně proti plodomorce zakročit.

Plodomorka zelná

Jak vypadá napadení plodomorkou

Prvním znakem napadení plodomorkou zelnou u košťálové zeleniny jsou deformované listy. Jejich řapíky jsou ztloustlé, pokroucené, často ohnuté přes střední listy. I samotná listová plocha ztrácí svůj původní tvar.

Vegetační vrchol později zahnívá. To přivádí rostlinu k tomu, že zakládá náhradní pupeny. Zralá zelenina napadená tímto škůdcem má pak místo jedné krásné hlávky, místo jedné hlízy kedlubny či jednoho květáku na sobě několik malých neforemných hlaviček, zakrslé listy a je nekonzumovatelná.

Původce škodlivosti a jeho životní cyklus

Za výše popsanými deformacemi stojí larvy plodomorky zelné (Contarinia nasturtii). Tento škůdce vytváří během jednoho roku v závislosti na podmínkách 3 až 4 generace. Larvy poslední generace se na konci sezony uchylují k přezimování. Na jaře, během dubna až května, se z těchto larev líhnou 1,5mm žlutí dospělci. Samice po vylíhnutí kladou vajíčka na listy košťálové zeleniny či na divoce rostoucí brukvovité rostliny. Po vylíhnutí na řapících larvy sají rostlinné šťávy a narušují další růst rostlin. Dorostlé larvy velké 3–4 mm se kuklí v půdě.

Prevence výskytu plodomorky

Zvláště náchylné na napadení larvami plodomorek jsou mladé rostliny, které během dubna až května vysazujeme z předpěstované výsadby. Zabránit tomu, aby na ně dospělá plodomorka nakladla vajíčka, není naštěstí příliš složité. Ochránit je můžeme pomocí sítí nebo fólií upevněných na konstrukcích či zatížených např. kamením.

Zelí v záhonu
Plodomorka často útočí na květák, zelí či kapustu

Fólii, nebo síť?

Když vysazujeme rostliny v průběhu měsíce dubna a začátkem května, bývají noční a brzké ranní teploty nízké. Chceme-li si být jistí, že se naší výsadbě bude dařit, zakryjeme ji průhlednou fólií. Díky ní si půda zachová stálou a až o několik stupňů vyšší teplotu než bez zakrytí. Tato ochrana zadrží i potřebnou vláhu. Rostliny zakryté plastovou fólií je nutné občas odkrývat, zvláště v teplých slunečných dnech, kdy se mohou rostoucí sazenice pod ní zapařit, či dokonce zavadnout. Časté odkrývání a zakrývání může zvýšit šanci, že nám na odhalené rostlinky naklade plodomorka svá vajíčka.

Jako alternativu můžeme pro ochranu před plodomorkou použít síť s jemnými oky. Jednotlivá očka by však měla být menší než 1,5 mm, aby jimi nemohla dospělá plodomorka proniknout a následně naklást svá vajíčka. Použijeme-li vhodnou konstrukci, na kterou upevníme materiál tak, aby měly rostliny dostatek prostoru pro růst, nebudeme je muset ani často odkrývat. Přesto občasné odkrytí a kontrola je i v tomto případě nezbytná.

Jak se zbavit plodomorky zelné

Pokud se vám přesto nepovedlo vaši úrodu ochránit, nemusíte hned vše vzdát. Rostliny napadené plodomorkou lze ihned po zjištění jejího výskytu ošetřit postřikovými přípravky určenými proti savému hmyzu škodícímu na plodinách. Výhodou těchto přípravků (Karate se Zeon technologií, NeemAzal…) je, že působí nejen na plodomorku, ale i na řadu dalších škůdců, jako jsou mšice, smutnice, housenky, mandelinky a tak dále.

ZDROJ:
BÖHMIG, Franz, Jürgen RÖTH, Bärbel RÖTH, Werner SCHURICHT a Barbara SCHÖN. Zahradničení den po dni: velký zahradnický rádce: 1686 rad, 532 kreseb. Přeložila Pavla DOUBKOVÁ. Praha: Euromedia, 2016.

ŠEDIVÝ, Josef. Ochrana rostlin na zahradě od jara do zimy. 2., upr. vyd. Praha: Grada, 2002. Česká zahrada.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář