10 tipů na knihy pro zahradníky a pěstitele

Každý zahradník je tak trochu biolog, chemik, fyzik i umělec. A každý správný pěstitel neusíná na vavřínech a vzdělává se. Zimní měsíce jsou tím nejlepším časem pro kultivování našich znalostí v oblasti pěstování rostlin a péče o zahradu. Začtěte se do našich knižních tipů.

Otevřená kniha na stole s kávou
Knihy pro zahradníky a pěstitele

Zahradníkův rok

Během roku se na zahradě pořád něco děje a je třeba být na vše připraven. Ať už začínající, či pokročilejší zahrádkáři se neobejdou bez knihy, která se věnuje zahradě po celý rok. Publikací tohoto zaměření vyšla řada. Obvykle se od sebe liší množstvím informací, obrázků, uspořádáním v rámci kapitol a doplňujícím obsahem. Než si vyberete tu, která vám vyhovuje, zalistujte všemi dostupnými.
Hodně povedená je kniha (1) Dvanáct měsíců v zahradě – Plánování, výsadba, pěstování, sklizeň od autorů Johannese Höhneho a Paula Gerharda Wilhelma (poslední vydání v češtině vyšlo v roce 2016). Každá kapitola obsahuje informace o tom, jak pečovat každý měsíc o květinovou, ovocnou, zeleninovou a okrasnou zahradu. Fakta jsou přehledně uspořádána, součástí kapitol jsou ilustrace, tabulky a barevné fotografie. Nechybí ani dobře zpracovaný rejstřík latinských i českých názvů.

Pokud hledáte spíše stručnější soupis tipů a rad, doporučujeme knihu (2) Zahradničení den po dni (napsal Franz Böhmig). Tato publikace obsahuje 1 686 rad a tipů. V každé kapitole – měsíci – se věnuje péči o okrasnou i užitkovou zahradu. Nechybí v ní ilustrace a množství tabulek.

Kniha s rostlinami
Knihy o pokojových rostlinách a zahradě budou skvělí společníci při dlouhých zimních večerech

Škůdci a choroby

V obecných přehledných příručkách najdete často i fakta o škůdcích, o tom, kdy je čas na prevenci a jak na jejich likvidaci. Ne vždy jsou to informace dostatečné. Pokud hledáte dobrý atlas chorob a škůdců, doporučujeme (3) publikace od českého předního rostlinolékaře Jaroslava Roda. Pomoci může i (4) rostlinolékařský portál, který vytvořil ÚKZÚZ (Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský). Najdete v něm fotografie, popis, informace o prevenci a likvidaci. Dobře zpracovaná je také kniha (5) Ochrana rostlin na zahradě od jara do zimy od Josefa Šedivého. Jedná se o méně rozsáhlou knihu s praktickými informacemi o škůdcích pro zahrádkáře.

Pěstujeme pokojovky

Jste také vášnivým pěstitelem pokojových rostlin? Pak by vám neměla chybět dobrá příručka o pokojovkách. V ideálním případě by vás taková kniha měla stručně seznámit s původem a vzhledem rostliny. Dále by měla obsahovat všechny informace o podmínkách pěstování (půda, vzdušná vlhkost, teplota, závlaha, živiny). U každé rostliny je důležité také vědět více o přesazování, rozmnožování, chorobách a škůdcích.
Velmi dobře zpracovaná, ač trochu starší, je kniha (6) Péče o pokojové rostliny Davida Longmana. Obsahuje ilustrace, informace o pěstování a doporučení, pro jak pokročilého pěstitele je rostlina vhodná. V každé kapitole je tabulka: „Kde je chyba?“, která vás rychle seznámí s nejčastějšími problémy rostlin a poradí, jak je řešit. Užitečná je i nová kniha od kolektivu českých autorů (7) Pokojovky a jak se o ně starat.

A na závěr: nejkrásnější a nejnovější knihy o zahradničení

I mezi spisovateli najdeme řadu vášnivých zahradníků, kteří své zkušenosti s pěstováním zaznamenali podrobně i do svých beletristických děl. Většina z vás si okamžitě vybaví humorný (8) Zahradníkův rok od Karla Čapka. Pokud rádi čtete o rostlinách jinde než v odborných publikacích, možná vás osloví i (9) Radosti zahradníka Hermanna Hesseho.

I v roce 2019 vyšlo v češtině hodně publikací o zahradničení. Nás nejvíce ze všech zaujala kniha (10) Netradiční zelenina a ovoce (Matthew Biggs).

ZDROJ:
https://www.cbdb.cz/
https://www.databazeknih.cz/


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář