Dětský pokoj musí růst s dítětem: Jak jej zařizovat

Zatímco ve většině místností slouží nábytek i desítky let, v dětském pokoji může životnost klesat jen na několik měsíců. Vkus dítěte se velmi rychle mění a rodiče by tento fakt měli respektovat. Jak tedy zařídit dětský pokoj tak, abyste jej nemuseli vylepšovat doslova každý týden?

Vývoj dítěte se dá rozdělit na úseky

Základem je dobré načasování. Dítě se vždy v určitém období mentálně velmi rychle změní: při přechodu z batolecího věku do předškolního věku, dále při nástupu do školy, následně v pubertě a poté na jejím konci (pokud konec tedy přijde :)). Pokud vždy přibližně na začátku daného období pořídíte nový pokojíček, vaše dítě bude šťastné a dětský nábytek bude několik let bez nutnosti větších změn plnohodnotně využíván.

Batolecí období

Období, kdy matky stěhují batole do samostatného pokoje, se různí. Zpravidla se tak však děje několik měsíců po porodu, kdy dítě ještě spí v dětské postýlce. Nároky na dětský pokoj tedy nejsou vysoké. Hlavní je kvalitní dětská matrace a prostor pro úschovu potřeb jako jsou pleny, dětské oblečení a podobně. Nejlepší je malá komoda nebo skříň s několika zásuvkami a policemi, kromě postýlky se stále jedná spíše o nábytek určený pro rodiče. Nic to ale nemění na tom, že i pro batole by měl být pokoj plný barev, hraček a kreativní výzdoby, aby se v něm ratolest cítila dobře.

Předškolní období

Přibližně s nástupem do mateřské školky je již nejvyšší čas zařídit potomkovi plnohodnotný pokoj. Umí již komunikovat, říct si, co se mu líbí a co ne. Pokud jste při přechodu z dětské postýlky do dětské postele pořídili malou postel, která brzy přestane vyhovovat, nyní je čas pořídit takovou, která může vydržet až do začátku puberty. Dítě nyní bude růst pomaleji.

Univerzální dětský pokoj bez větších úprav bude vyhovovat dítěti v každém věku
Univerzální dětský pokoj bez větších úprav bude vyhovovat dítěti v každém věku

Celý pokoj by měl být velmi hravý, zajistěte dostatek místa na plyšáky a hračky, stoleček a židličku na malování. Šatní skříň bude jako jediná stále sloužit především rodičům. Platí, že věci, které potomek používá, by měly být v jeho dosahu, aby se pro ně nesnažil lézt a nezranil se. Výše mohou být uloženy potřeby rodičů.

Po nástupu do školy

Ve školním věku je nutné alespoň část pokoje věnovat školním potřebám – od propisek přes sešity až po učebnice. Nejdůležitější ale bude pořídit prostorný pracovní stůl a židli, která bude dítěti dobrou oporou a nebude ničit jeho páteř. Ratolest si také častěji začne zvát domů přátele, kteří u vás začnou přespávat, dětský pokoj by s tím měl počítat.

Postel, na které může přespat návštěva
Postel, na které může přespat návštěva

Období puberty

V období puberty ze z pokojíku velmi rychle vytratí většina dětských hraček, před kamarády by už totiž „vypadalo trapně“. Nahradí je počítač, mnoho sportovních potřeb, suvenýry z výletů, u dívek začne přibývat kosmetika.

Často je proto nutné vyměnit příliš dětsky vypadající kusy nábytku za nové. Postel bude potřeba nahradit za novou s běžnou matrací pro dospěláka. A připravte se na to, že na zdech se objeví plakáty a další výzdoba – a samozřejmě také spousta nepořádku.

Období dospívání

Po skončení puberty – u někoho během střední školy, u jiného až na vysoké – se pokoj postupně opět mění na místnost, do které mohou rodiče beze strachu vstoupit. V podstatě se z něj stává pracovna a studovna, místo pro sledování filmů a seriálů a také místnost pro přespání partnera / partnerky. Často tak některé kusy nábytku ustoupí manželské posteli.

Na střední a vysoké už pokoj bude především studovnou a pracovnou
Na střední a vysoké už pokoj bude především studovnou a pracovnou

Na konci tohoto období chtě-nechtě vaše ratolest domov opustí a je na vás, jak s pokojen naložíte – nejčastěji zůstává v pohotovosti pro návštěvy nebo pro vnoučata, případně je přestavěn na odpočinkovou místnost ve stylu knihovny, pracovny a podobně.

Kde nakoupit dětský nábytek

Doporučujeme prodejce www.nabytek-elegance.cz, kde zakoupíte kvalitní dětský nábytek za rozumné ceny. Nabídka je velmi široká, zboží bude dopraveno a doneseno až k vám domů, domluvit se lze i na montáži. Neváhejte a prozkoumejte nabídku předního českého internetového prodejce nábytku právě teď.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář