Zdravější život díky větrání s rekuperací tepla

Ať už se chystáte rekonstruovat byt či dům, nebo plánujete dokonce novostavbu, tak určitě nezapomínejte na systém větrání. Bez čerstvého vzduchu se jednoduše neobejdete. Špatně větrané vnitřní prostory mohou mít neblahý dopad na vaše zdraví. Naštěstí je tu systém větrání s rekuperací tepla. Více o tomto systému a jeho výhodách se dozvíte v následujícím článku.

Možná namítnete, že čerstvý vzduch si snadno zajistíte obyčejným otevřením okna. Ale ruku na srdce, opravdu pravidelně větráte i v zimním období a zároveň žijete v prostředí, kde není vzduch nějak znečištěn?

Řízené větrání s rekuperací tepla vám zajistí nejen čerstvý vzduch bez jakýchkoli nežádoucích látek, ale především optimální klima v interiéru. A to nejen v zimě, ale i v létě.

Co je rekuperace tepla a jak funguje?

Pojem rekuperace označuje zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu. V praxi to znamená, že venkovní čerstvý vzduch je přiváděn do výměníku uvnitř rekuperační jednotky. Do jednotky současně z opačné strany, tzn. z budovy, proudí odpadní teplý vzduch.

Venkovní i vnitřní vzduch prochází kanálky, které jsou v rekuperačním výměníku. Oddělené kanálky zajišťují, že nedochází k promíchání čerstvého a odpadního vzduchu a zároveň se přes jejich stěny předává teplo.

Odpadní vzduch tímto způsobem předehřívá venkovní vzduch. Do místnosti tedy proudí předehřátý čerstvý vzduch a ven vychází studený odpadní vzduch. Další výhodou je, že systém v létě může fungovat na opačném principu, kdy do místnosti přivádí ochlazený vzduch.

Účinnost rekuperace tepla dosahuje až 95 %. To mimo jiné znamená výraznou úsporu energie. V zimě tak ušetříte na vytápění a v létě zase za ochlazování svého bytu či domu.

Čerstvý vzduch 24 hodin denně

Kvalitní rekuperační jednotky obsahují také speciální filtry, které z venkovního vzduchu odstraní prach a pyl, což jistě ocení zejména alergici.

Neustálý přívod čistého vzduchu znamená nejen odvod vydýchaného vzduchu, ale také nejrůznějších pachů, například z kuchyně nebo cigaretového kouře.

Díky systému řízeného větrání nebudete muset každou chvíli otevírat okna, a vyhnete se tak úniku tepla, nepříjemnému průvanu a v neposlední řadě také neoblíbenému městskému hluku z ulice.

Správná vlhkost jako bonus

Pro spokojené bydlení je velmi důležitá také hladina vlhkosti v interiéru. Ta by se měla ideálně pohybovat v hodnotách 40–45 %. Pomocí systému řízeného větrání s rekuperací ochráníte svou nemovitost před nadměrnou vlhkostí a plísněmi.

Problém se zvýšenou vlhkostí je běžný u novostaveb, případně u rekonstrukcí bytů a domů. Zateplené fasády a dobře těsnící okna zabraňují úniku tepla, a tak se bez dostatečného větrání vlhkost v objektu hromadí. Naopak u panelákových bytů po zateplení fasády a výměně oken bývá potíž s moc suchým vzduchem.

Avšak během řízeného větrání s rekuperací se optimalizuje vlhkost vzduchu, a proto nedochází k nadměrnému hromadění vlhkosti ani jejímu nedostatku v podobě suchého vzduchu.

Rekuperaci neuslyšíte ani neuvidíte

U rekuperačních jednotek je kladen velký důraz na minimální hlučnost, takže nemusíte mít strach, že budete řízeným větráním jakkoli rušeni. Při správné instalaci tak o jeho přítomnosti v podstatě nevíte.

Kvůli větracímu systému neutrpí ani vzhled interiéru vašeho obydlí. O to se postará velký výběr designových mřížek, které zakrývají otvory pro přívod čerstvého vzduchu a odvod toho spotřebovaného.

Také ovládání větrací jednotky je opravdu jednoduché, stejně jako její údržba. Pro bezproblémový chod zařízení je zapotřebí pouze měnit filtry podle doporučení výrobce a také nezapomenout na pravidelné revize, které provede odborný technik.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář