Drobné opravy v domácnosti

Jistě jste už zažili situaci s páchnoucími odpady, kapajícím kohoutkem či s protékající toaletou. Může se naskytnout chvíle, kdy stačíte opravit problém svépomoci. Na jednoduché opravy totiž není potřeba kvalifikovaný pracovník.

Drobné opravy svépomocí

Při současných cenách vodného a stočného bychom měli s vodou zacházet co možná nejšetrněji. Což znamená, že pokud zjistíme, že nám protéká toaleta nebo kapání vody z kohoutku ne a ne zastavit, musíme se co nejdříve pustit do opravy.

Ucpaná toaleta

Ucpaná toaletaVelmi nepříjemnou záležitostí je ucpaná toaleta. Nelibý zápach a toaleta plná toaletního papíru a výkalů nás donutí k urychlenému řešení.

Přesvědčíme se, zda není přeplněná jímka (u rodinných domů). Poté zkusíme několikrát odpad prošťouchnout záchodovým zvonem. Můžeme vyzkoušet i vhodné chemické prostředky, ale pokud se nám stále nedaří odpad uvolnit, nezbývá nic jiného než přivolat odborníka – instalatéra.

Instalatér zjistí, ve kterém místě je záchod ucpán, pomocí instalatérského čistícího péra ucpávku vytáhne a zkontroluje průchodnost dalších částí potrubí.

Protékající toaleta

Spotřeba vody při protékající toaletě značně stoupá. Nejdříve se pokusíme zjistit příčinu a poté se pustíme do opravy. Někdy pomůže snížit hladinu plováku a je po problému.
Jestliže je plovákový ventil zanesen nečistotou vyčistíme jej a vrátíme zpět. Pokud je příčinou protékání vody výraznější poškození plovákového ventilu nánosem vodního kamene, zkusíme jej šetrně odstranit nebo budeme muset vyměnit ventil za nový.

Kapající vodovodní kohoutky

Znáte to, pustíte vodu do dřezu, do umyvadla nebo do vany. Otočíte kohoutkem na opačnou stranu, zatáhnete, voda přestane téci, ale z kohoutku kape voda. Zatáhnete ještě jednou a stále kap, kap, kap.

Oprava kapajícího kohoutkuPokud nechcete přijít o nervy a peníze, protože i když se to nezdá, kapající vodovodní kohoutek Vám pěkně provětrá peněženku, nejspíš bude zapotřebí vyměnit těsnění nebo dotáhnout sedlo vodovodní baterie.

Než začnete s opravou, nezapomeňte uzavřít hlavní přívod vody, abyste si nezaplavali a umyvadlo či dřez zacpat zátkou, aby Vám drobné součástky nespadly do odpadu.

Odšroubujte šroubek držící kohoutek a sundejte jej. Dále vyšroubujte ventilovou vložku a šroubek jistící těsnění. Potom těsnění vyměňte za nové a promažte ho vazelínou. Zkontrolujte stav sedla a je-li vše pořádku, namontujte vložku zpět. Zajistěte kohoutek, otevřete hlavní přívod vody a vyzkoušejte, jestli se dílo zdařilo.

Jestliže bylo poškozeno sedlo vodovodní baterie, musíte jej vyměnit za nové, případně vyměnit celou baterii.

Ucpaný odpad

Jestliže Vám špatně odtéká voda nebo cítíte při vypouštění vody zápach, je tady další problém. Ucpaný odpad. Není divu. Přiznejte si, co vše vyléváte do dřezu, do umyvadla a do vany.

Nejdříve zkuste pročistit odpad zvonem, který uvolní nečistoty, a tak vlastně poznáte co způsobilo ucpání a poté propláchněte vroucí vodou, abyste spláchli mastnotu hromadící se v odpadu.

Pokud se tato mechanická metoda mine účinkem, použijte hydroxid sodný neboli louh. Louh je sice žíravina, ale zato velmi účinná. Nasypte do odpadu doporučené množství, zalijte vroucí vodou a nechte působit. Úspěch je zaručen, ale při práci s louhem dávejte pozor, abyste se nepotřísnili.

Můžete vyzkoušet i přípravky na ekologické bázi, jejichž princip je stejný jako u louhu anebo použijte některou z babských rad.

Babské rady

Nasypte do výlevky půl hrnku jedlé sody a půl hrnku octa. Když směs přestane pěnit, zalijte vroucí vodou a za 5 minut propláchněte studenou vodou. V případě potřeby, zopakujte.

Odpad ve vaně zkuste pročistit tlakem vody. Odšroubujte hlavici sprchy a hadici vložte do odpadu. Utěsněte kusem hadry a pusťte vodu naplno.

Jako prevence před ucpáváním odpadů dobře poslouží sítka. Ať už plastová nebo kovová zachytí alespoň část nečistot, a nejméně jednou týdně propláchněte odpady vroucí vodou.

 


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář