Může váš dům „dýchat“? Pozor, na volbu izolace

Bydlíte ve zděném domě a říkáte si, že máte vyhráno? Raději si znovu prostudujte konstrukci svého obydlí, možná totiž zjistíte, že situace není tak dobrá, jak si myslíte. Co kdybychom vám řekli, že ve skutečnosti žijete v neprodyšném igelitu?

Zateplení náhled

Není pochyb o tom, že nově postavené a zateplené domy jsou kvalitou úplně jinde, než staré holé paneláky. I ty už u nás prošly z velké části rekonstrukcí, kvalita života s novými okny a zateplenými zdmi nepochybně roste. V zimě méně protopíte, v létě se pokoj nepřehřívá…

Ještě jedna věc je však důležitá. Pokud totiž utěsníte každou skulinu, dostáváte se do druhého extrému – vzduch stojí uvnitř domu nebo bytu a ten takzvaně „nedýchá“. Právě zde pramení problémy v podobě plísní, zatuchlin a dýchacích potíží samotných obyvatel domu, nemluvě o dalších zdravotních rizicích.

Vybrat správnou izolaci však není lehké, neznalý zájemce se v nabídce velmi snadno ztratí, volbu je totiž nutné posuzovat nejen podle ceny, ale také podle životnosti, (ne)hořlavosti, izolačních vlastností vzhledem ke vzduchu a zvuku a mnohého dalšího.

Izolace není vidět, ale důsledky vidět budou

Přestože izolace je ve finále skrytá, uvědomte si, že ve skutečnosti v ní žijete. Jedná se o takové „spodní prádlo“ vašeho domu. Ujistěte se tedy, že váš dům není oděn do toho nejlevnějšího, co najdete, nebude se totiž cítit pohodlně!

Vyberte kvalitní, příjemný a prodyšný materiál, který udrží stálou teplotu, ale odvede vlhkost, takže se dům nebude „potit“.

Součástí často používaných minerálních izolací je vrstva, která má na svědomí všechny zmíněné problémy – tou vrstvou je igelit. Když však žádná vlhkost nemůže z domu unikat, kumulovat se musí zákonitě uvnitř! Může to trvat týdny nebo měsíce a najednou uvidíte pod stropem první plísně a drolící se napuchlou omítku.

Chytrá izolace aneb propustnost správným směrem?

Zakupte takovou izolaci, která domu dýchat umožní. Buď to můžete udělat postaru, jako naši moudří předkové a obložit dům slámou, mechem a podobným přírodním materiálem, nebo zkusit něco dlouhodobějšího. Příkladem může být materiál ICYNENE® jinak také pod názvem Chytrá izolace®.

Ukázka kanadské izolace
Ukázka kanadské izolační pěny

Jde o kanadskou izolační pěnu, která díky své struktuře zabraňuje venkovnímu vzduchu o jiné teplotě prostoupit do místnosti, zároveň však umožňuje propouštět ven přebytečnou vlhkost. Materiál není horkou novinkou, používá se ve světě již přes třicet let a její dlouhodobá kvalita je tak prověřená,“ poradil nám Jan Vimr, ředitel subdivize Chytrá izolace® společnosti LIKO-S, a.s.

Izolace se nanáší i zevnitř
Izolace při pohledu z interiéru

Tato izolace žádný igelit a jiné zcela neprostupné vrstvy neobsahuje, proto stavba ani její obyvatelé nebudou trpět žádnými problémy spojenými s přebytečnou vlhkostí, zároveň si však budou moci užívat stálé příjemné teploty a dobrého odhlučnění – i osoby v pasivních domech, pro které je izolace též vhodná.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář