Zahradní nábytek: Silné a slabé stránky nejznámějších materiálů

Pomalu se nám blíží první jarní měsíc, a tak se vrací klasická jarní příprava zahrady. K té u mnoha rodinných domů patří nákup nového zahradního nábytku. Zatímco před 20 lety jsme všude viděli plastové stoly a židle se slunečníkem v bílé, či zelené barvě, dnes je pohled na zahradní sestavy za ploty domů mnohem rozmanitější. Článek vám poradí s výběrem toho správného druhu zahradního nábytku, shrneme si výhody a nevýhody hlavních materiálů.

Zahradní nábytek

Plastový nábytek

Plastový nábytek je velkou porevoluční klasikou. V případě – pro ČR typických – nejlevnějších plastů pak dominuje v oblasti ceny, hmotnosti a tedy snadnosti manipulace a odolnosti. Jistě byste našli nejednu rodinu, které již slouží plastový nábytek 20 let. Nevýhodou je především nižší stabilita a design, přestože obojí se dá dnes již volbou vhodného kusu nábytku eliminovat.

Kvalitní nábytek z tvrdého plastu v designu ratanu
Plast jak jej neznáme. Kvalitní nábytek z tvrdého plastu v designu ratanu

Velké rozdíly jsou totiž ve zpracování plastu, zakoupíte-li tvrdý materiál zpracovaný do zajímavých tvarů, oslníte své sousedy. Skvělé se budou hodit do hodně namáhaných prostor, kde bude nábytek často odolávat vodě, teplotním výkyvům, špíně a podobně. Ostatně z platů se vyrábí přístrojové desky automobilů, elektronika a často se jedná o velmi kvalitní a moderní produkty. Není proto důvod aby tuto funkci nezastával i kvalitní plastový nábytek.

Umělý ratan

Umělý ratan je velmi stabilní materiál, který je při vysoké kvalitě výroby na pohled nerozeznatelný od ratanu pravého. Zahradní ratanový nábytek má však na rozdíl od pravého předchůdce vlastnosti, které jsou pro venkovní použití velmi vhodné. Vydrží totiž jak teploty krutého mrazu, tak přímé slunce za těch nejparnějších letních dnů. Právě díky tomu rok od roku stoupá jeho popularita.

Skvěle bude umělý ratan ladit s dřevěnými prvky ve vaší zahradě včetně stromů a ostatních rostlin. Nalezneme jej u moderních rodinných domů, v kavárnách, ale i ve firmách jako nábytek reprezentativní.

Umělý ratan je ukázkou luxusu v zahradě.
Umělý ratan je ukázkou luxusu v zahradě.

Upozornit však musíme na konstrukci, která je umělému ratanu oporou, na trhu naleznete nejrůznější výrobky, jejichž jádro je vyrobené ze dřeva, železa, či hliníku. Rozdíl je samozřejmě klasicky v tom, že nižší cena je vykoupena nižší kvalitou.

Proto doporučujeme zahradní ratanový nábytek kombinovaný s hliníkovou konstrukcí, která zaručí snadnou manipulaci a hlavně několikaletou výdrž. Podobně i samotný umělý ratan může dle kvality trpět různými neduhy. Při použití hliníkové konstrukce, která vydrží dlouhé roky, je však nepravděpodobné, že by výrobce pro výplet použil nekvalitní ratan, jež po roce začne praskat a měnit barvu. Přesto je však dobré se o kvalitě ujistit. Ty nejlepší kusy by měly bez větších problémů být použitelné 5 – 10 let, nevyžadují přitom složitou údržbu jako například nábytek dřevěný.

Při velkém zobecnění bychom mohli jako kvalitní doporučit umělý ratan ze zemí na západ od nás, kde je technologie výroby konstantně zdokonalována a na nábytku je to vidět. Sezení je velmi pohodlné a vy doslova nebudete chtít vstávat, jakmile si jednou sednete. :)

Dřevěný nábytek

Pro venkovní použití je jedinou rozumnou volbou dřevěný nábytek s povrchovou úpravou, ať už v podobě lakování, barvení, moření, voskování, či jiné. Odměnou bude nábytek, který do zahrady skvěle zapadne, je radost jej používat.

Klasický dřevěný nábytek je osvědčenou klasikou.
Klasický dřevěný nábytek je osvědčenou klasikou.

Nevýhodou může být větší hmotnost dřevěného nábytku a tedy i snížená manipulace v případě stolů pro více osob. Nezbytné je pak počítat s pravidelnou údržbou v přibližně ročních intervalech, kdy je dobré obnovit ošetření dřeva proti přírodním vlivům.

Teakový nábytek

Teakový nábytek je vyroben z exotického teakového dřeva, které je charakteristické pro svou barvu a vysokou odolnost. Vlastnosti jsou do jisté míry podobné jako u dřevěného nábytku. Teakový nábytek však vyžaduje ideálně vícekrát za sezónu ošetření teakovým olejem, který pomáhá teakovému nábytku zachovat si svou charakteristikou barvu. Při zanedbání ošetření hrozí nebezpečí zašednutí barvy, nedělejte si v takovém případě naděje na reklamaci. Jedná se o vlastnost, na kterou vás upozorní při nákupu každý prodejce.

Nevýhodou teakového nábytku je také vyšší cena a vinou větší hmotnosti také snížená manipulace.

Nábytek z akácie

Nábytek z akácie se svou krásnou barvou dřeva.
Nábytek z akácie se svou krásnou barvou dřeva.

Podobně jako v případě teakového nábytku jde o další nábytek z exotického dřeva. Jedná se o odolné dřevo zajímavé šedohnědé barvy. Také nábytek z akácie je nutné udržovat teakovým olejem, který zaručuje barevnou stálost.

Kovový nábytek

Při představě kovového nábytku se nám jistě klady i zápory nebudou hledat složité. Máme-li začít v případě kovového nábytku nevýhodami, na prvním místě bude obvykle velmi vysoká hmotnost a tedy horší manipulace. Objevit se může i rez, který nám udělá na podkladu nepříjemné fleky. Často je také kovový nábytek méně komfortní a vyžaduje vystlání sedáku poduškami.

Kovový nábytek vám ani vichřice neodnese.
Kovový nábytek vám ani vichřice neodnese.

Výhodou je velmi pevná konstrukce, vysoká nosnost a celková stabilita. Častou volbou bude kovový nábytek pro restaurace, či vícečlennou rodinu, aktivní rodina s častými návštěvami a podobně. Kovový nábytek je zkrátka vhodný pro ty, kteří potřebují, aby nábytek vydržel velmi časté zacházení.

Skvělou volbou bude kov při pořízení zahradních houpaček a lehátek, kde se maximálně zúročí vysoká nosnost a odolnost proti značnému namáhání. Vhodné sladění materiálu se zbytkem zahrady pak vše vkusně propojí v jeden celek.

Kde výhodně nakoupit?

Doporučujeme internetový obchod penzo-zahrada.cz, kde za výhodné ceny nakoupíte nábytek vyrobený ze všech zmíněných materiálů. Spolehnout se můžete na absolutní kvalitu jak po stránce zpracování nábytku, tak péče o zákazníky. Ne nadarmo získal obchod ocenění nejlepšího prodejního partnera zahradního nábytku firmy V-Garden.

Téměř všechen nábytek je doručován v kompaktní podobě v krabicích, dražší kusy pak obdržíte zabalené na paletě. Můžete se tak spolehnout, že nábytek nedorazí poškozen. A to vše jsou služby, které se řadí do dopravy standardně nabízené zdarma!


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář