Jak vykostit kapra? [VIDEO]

O uplynulých Vánocích jsme pro vás natočili video návod s přípravou vánočního kapra. O těch dalších si tak budete moci vychutnat rybu bez kostí. Návod je určen všem, kteří rybu s běžným vybavením zpracovávají např. jen jednou za rok, podobně jako my.

Co budete potřebovat

Kromě kapra si připravte dostatečně velké prkénko na maso, ostrý nůž a nádobu na odřezky. Vhod přijde i utěrka a další prostor pro odkládání vykostěných řízků.

Postup vykostění

Jelikož je celý postup velmi detailně popsán v samotném videu, pouze stručně si zmíníme, jakých kostí je nutné se zbavit.

V případě, že máte rybu vcelku, nejprve ji vykucháme. Následně oddělíme hlavu a dále již filetujeme trup. Vyhneme se tak náročnému porcování na „podkovy“, které je pro mnoho lidí noční můrou.

Kapra nařízneme podél páteře z obou stran. Máte-li dostatečně velký a ostrý nůž, řez provádíme celou délkou ostří, s menšími noži bude práce zdlouhavější. Dejte si pozor, abyste zbytečně neodřezávali maso, které by zůstalo na páteři.

Jakmile nařízněte filet podél páteře, odřezávejte i žebra. Srovnejte v našem videu postup s menším nožem oproti profesionálnímu vybavení zkušeného kuchaře ve videu pod článkem. Dále oddělíme břišní ploutve včetně kostí, které zasahují do filetu.

Zbývají už jen kosti ve tvaru „Y“, které se nacházejí podél páteře a během Vánoc napáchají spoustu neplechy. Kosti jsou velmi drobné a skvělým trikem je jejich nařezání na několik milimetrů. Pokud se vám zdá postup drastický, přesto jej vyzkoušejte. Maso se po obalení a usmažení opět spojí v jeden celek a kůstky při konzumaci bez povšimnutí sníte. Jedná se o postup zcela nezávadný i pro děti.

Maso se při smažení opět zacelí
Maso se při smažení opět zacelí

Během prořezávaní kůstek Ypsilonek také filet porcujeme na řízky. Můžeme se zbavit tučných konců, které většinou stejně nesníme.

Při dokonalém vykostění zůstane kostra s minimem masa, kterou využijeme na vývar. Mnohem více si bez kostí vychutnáme štědrovečerní večeři, aniž bychom museli maso přebírat a bát se, že někdo skončí na pohotovosti.

Postup je vhodný na všechny kaprovité ryby (např. amur, karas, lín), u jiných se však může výrazně lišit a nelze je na ně aplikovat.

Na závěr ještě slízený postup profesionála. :)

Pustili jste se do vykosťování? Podělte se se zkušenostmi s komentářích. :)


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář