Jaké jsou výhody LED osvětlení?

Se zákazem klasických žárovek Evropskou unií si na trhu rozdělilo podíl několik alternativních technologií, jejichž společnou doménou je nižší spotřeba. Ve všem je ale háček. Dnes se podrobněji podíváme na LED žárovky.

Znáte je déle, než si myslíte

Pod pojmem LED světlo si dnes budeme povídat hlavně o „novodobé“ podobě, kdy se LED postupně prosazuje jako jeden z nejvyužívanějších způsobů počínaje pracovním stolem a konče například světlomety u auta. Trochu však zapomínáme, že LED kontrolky jsou s námi již desítky let, kdy se montovaly (a montují) pro svou úspornost do ovladačů, rádií a dalších zařízení, kde šetří baterie.

LEDs

Proč svítit LEDkami?

Největším kladem osvětlení na bázi LED je bezesporu velmi nízká spotřeba energie. Oproti klasickým žárovkám je méně než pětinová. I v porovnání s tzv. úspornými žárovkami se dostáváme na poloviční hodnoty.

Další výhodou je dlouhá životnost, který je až 25krát delší než u klasické žárovky. Za konec životnosti navíc nepovažujeme stav, kdy LEDka nesvítí, ale stav, kdy její světelnost poklesne o 30 % – to bude asi po 25 000 odsvícených hodinách.

LED žárovky jsou mechanicky velmi odolné, budou svítit i po pádu, v zaprášeném prostředí. Světlo neprodukuje žádný hluk, teplo, nebliká, nekmitá. Jeho náběh je okamžitý a intenzita světla se dá regulovat (umožňuje-li to vypínač). Děti mohou se světlem blikat, jak chtějí, není zde lanko, které snadno praskne jako v klasické žárovce. Zábavu pak může doladit mnoho variant barvy vyzařovaného světla.

Žárovka PHILIPS - LED

Přitom je mnohem ekologičtější než hojně propagované úsporné žárovky. Neobsahují žádnou rtuť a jejich likvidace proto není zdaleka tak problematická.

Vyplatí se však zvolit LED finančně?

Přestože výhody jsou až idylické, jsou vykoupeny jedním velkým mínusem, a to je velmi vysoká pořizovací cena. Ta zcela běžně překračuje 100 Kč za jednu žárovku, což při kompletní výměně domácnosti značně zatíží rozpočet.

Avšak vzhledem k tomu, že ceny energií při nejlepším stagnují, mnohem raději pak rostou, se jedná o sázku na budoucnost. Díky velmi malé spotřebě a naopak velké výdrži se tak investice vrací s časem (při tisících nasvícených hodinách, většinou kolem 5000 tisíc, někdy se však dostáváme do nižších desítek tisíc).

Stolní LED lampa
Stolní LED lampa

Kde vybrat LED žárovky?

Navštivte internetový obchod LED LINE, kde můžete vybírat z několika desítek druhů LED osvětlení pro každou potřebu. Obchod nepatří mezi mnoho „nových“ e-shopů založených přes noc. Jedná se o zavedenou společnost působící na našem trhu od roku 2006, provozuje kamenné prodejny a úzce spolupracuje s několika výrobci a prodejci osvětlení. Zkušenosti provozovatele s osvětlením sahají až do roku 1994, o kdy působí v oblasti návrhů a instalace osvětlovacích zařízení.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář