Recept: Tajemství dokonalých muffinů

Muffiny se v poslední době stávají hitem i v České republice. Můžeme je koupit v kdejakém supermarketu nebo pekařství. Jejich výroba ale není nijak těžká. Pojďme si ukázat jeden z nejoblíbenějších receptů dnešní doby. Zjistíte, že americké muffiny si doma můžete upéct i vy!

Komín z muffinů

Pozor! Muffin není cupcake

Cupcake
Cupcake

Na úvod si ujasněme, jaký dezert vlastně pojem muffin označuje. Často jsou totiž zaměňovány s tzv. cupcakes. Cupcaky („kapkejky“) i muffiny pečeme ve stejných formách, ale cupcake se od muffinu odlišuje těstem a hlavně krémem! Těsto na cupcake se hodně podobá dortovému těstu, je sušší a lehčí, na vrchu cupcaku je vždy kopeček krému, který dortík zvláční. Vlastně se tak jedná a zmenšeninu klasického dortu. Na rozdíl od muffinu, jehož těsto připomíná spíše bábovkové, je těžší a vláčnější.

Základní těsto na muffiny

Základní těsto se skládá z mouky, másla, vajec, mléka… Tudíž ze surovin, které má většina z nás stále v lednici. Dále ale můžeme těsto obohatit o ingredience, které nám chutnají nejvíc, zpravidla nechybí čokoláda, můžete přidat i různé druhy ořechů, ovoce, koření… Fantazii se meze nekladou.

Vyzkoušejte například tmavé čokoládové muffiny s kousky banánů a dvěma druhy čokolády. Tento druh je náš favorit. Banán těstu dodá vláčnost, takže muffiny nejsou suché.

Recept: Čokoládové muffiny s banánem

Budeme potřebovat (těsto stačí na 12 středních muffinů) :

  • 100 g másla
  • 100 g cukru krupice
  • 2 velká vejce
  • 150 g jogurtu
  • 5 lžic mléka
  • 280 g hladké mouky
  • ½ lžičky jedlé sody + 1/2 lžičky kypřícího prášku do pečiva (lze dát je jednu lžičku sody nebo kypřícího prášku)

Postup přípravy:

S dostatečným předstihem si vytáhneme máslo z lednice, aby změklo. Utřeme máslo s cukrem, postupně vmícháme vejce a mléko. V druhé míse si smícháme mouku s kypřícím práškem do pečiva a sodou (v našem případě i s kakaem). Postupně přisypáváme sypkou směs do tekuté a mícháme, dokud nevznikne kompaktní hmota. Dáme si předehřát troubu na 180 stupňů. Nakrájíme si na malé kousky banán, bílou a tmavou čokoládu a vše přidáme do směsi.

Kvalitní forma je základem úspěchu

Na pečící plech rozmístíme košíčky na muffiny. Pokud těsto pečeme jen v papírových košíčcích, často se tvar „rozteče“ a těsto si dokonce někdy najde cestu ven, takže výsledné muffiny nebudou zrovna ke chloubě. Je proto vhodné použít nejen papírové košíčky, ale kromě nich i druhé pevnější, které budou tvar držet. Na trhu jsou speciální plechy s důlky vytvořenými pro muffiny, můžeme také použít speciální silikonové košíčky. V případě, že máte pouze papírové košíčky, zkuste je použít dvojitě. Pokud papírové košíčky nemáte, nebo vám vadí, že se těsto někdy přichytí ke košíčku a nejde sundat, můžete péct i bez nich, tedy pouze v silikonu.

Muffin v silikonové formě
Muffin v silikonové formě

Košíčky plníme opatrně těstem zhruba do třech čtvrtin, počítáme s tím, že těsto v troubě naběhne. Pečeme na 180 stupňů přibližně 20 minut (délku pečení přizpůsobíme velikosti muffinů).

Upečené muffiny
Upečené muffiny

Hodně štěstí při pečení a dobrou chuť přeje Panda! =)


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář