Teakový zahradní nábytek – odolnost sama

Nábytek z teakového dřeva se díky svým vlastnostem i nevšednímu odstínu těší vzrůstající popularitě. Poradíme Vám, jak o teakový nábytek pečovat, na co si dát pozor a řekneme si i něco o teakovém dřevě obecně.

Původ teakového dřeva

Teakový strom, Teka obrovská nebo latinsky Tectona grandit jsou nejčastěji užívaná pojmenování pro strom, který se stal známý především díky nábytkářství.

Teakový zahradní nábytekJedná se o listnatý opadavý strom pocházející z plantáží v jihovýchodní Asii a západní Africe. Kvalita dřeva z jednotlivých lokalit se vlivem odlišného klimatu výrazně liší.

Strom dorůstá výšky až čtyřicet metrů.

Přednosti teakového nábytku

Dřevo z Teky obrovské vyniká svou odolností vůči povětrnostním vlivům, není náchylné na vlhkost, odolá termitům, hmyzu a houbám.

Dřevo se neštěpí, zůstává na dotyk hladké. Díky této vlastnosti v kombinaci se svou pevností, se z něj v minulosti stala hlavní surovina pro výrobu lodí, pádel a vesel. Dnes je nejznámějším produktem teakový nábytek na zahradu.

Údržba teakového dřeva

Přestože se jedná o jednu z vůbec nejodolnějších dřevin, stále se ve výsledku jedná o přírodní materiál, jehož životnost je nutné podpořit vhodnou údržbou. Pro tyto účely poslouží speciální teakový olej.

Před nanesením oleje je nábytek očistíme mýdlovou vodou, zakoupit lze i speciální čistící prostředky. Na vyčištění povrch následně hadříkem naneseme teakový olej. Pro stálou ochranu je Ideální olej nanést na začátku, v půlce a na konci letní sezóny.

Ošetřenému nábytku nevadí celoroční venkovní pobyt ani v náročných podmínkách.

Nákupní rádce – nenechte se napálit

Teakový nábytek můžete koupit ve třech stupních jakosti. Chcete-li kvalitní výrobek z pravého teakového dřeva, volte nevyšší jakost A. Pokud Vám stačí provizorní sada, kterou za dvě sezóny vyřadíte, spokojíte se s třetí jakostí, která ovšem dřeva z Teky obrovské příliš neobsahuje.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář