Dřevěný materiál nevšedních vlastností: OSB desky

Představte si materiál vyrobený ze dřeva, který nalezne využití v nábytkářství (nábytek, podlahy) či stavebnictví (dřevostavby, krov, lešení, betonování…) a stejně dobře poslouží jako obalový (palety, krabice) i dekorační materiál. Je navíc voděodolný, odolá hrubému zacházení a pořídíte jej za přijatelnou cenu. Nejde o sen všech kutilů, ale o realitu v podobě OSB desek.

Co je to OSB deska?

Jedná se o víceúčelové desky vyráběné z dřevěných třísek. Třísky o velikosti 2 – 8 cm jsou lisovány a lepeny ve třech různě orientovaných vrstvách (vrchní vrstvy podélně, vnitřní vrstva příčně).

OSB deskyDíky tomuto zpracování jsou eliminovány suky, praskliny a jiné přírodní vady, stále přitom může díky velikosti třísek vyniknout barva a struktura dřeva. Nepřijdeme tak o pocit tepla a klidu, který v nás dřevo přirozeně navozuje.

Vlastnosti OSB desek

OSB desky vynikají svou pevností a tuhostí. Má skvělé izolační vlastnosti i požární odolnost.

Odolá nárazům, tlumí vibrace a přečká i silný vítr či zemětřesení.  Vzhledem k přírodním materiálům je výrobek zdravotně nezávadný.

Díky své jednoduchosti je materiál snadno zpracovatelný a upravitelný. Stále si navíc udržuje přírodní vzhled a dekor dřeva.

Možnosti využití OSB desek

OSB desky naleznou uplatnění napříč všemi dřevozpracujícími obory – jak v interiéru, tak v exteriéru.

OSB desky, kladivo, hřebíky a hoblinyVe stavebnictví se OSB desky používají pro konstrukci dřevostaveb, krovů, podlahových podkladů či nástaveb při rekonstrukcích. Skvěle poslouží jako lešení nebo opěry při betonování.

Nábytkáři z OSV vyrábí schody, podlahy, obklady zdí, kostry nábytků (např. sedací soupravy) nebo pracovní nábytek do dílen, sklepů aj.

Kutilové OSB desky milují, vyrobit se z nich dá prakticky cokoliv – od jednoduchých dekoračních poliček až po komplexní zasouvací postele.

Díky své příznivé ceně se používají i jako provizorní stavby (kulisy pro film, stánky, pódia), obalový materiál, regály, palety apod.

Proč zvolit OSB desky?

OSB desky skrývají obrovské možnosti za skvělé ceny. Materiál o nízké hmotnosti Vám může ušetřit námahu prakticky při každé činnosti. Vlhko, hrubé zacházení, nárazový tlak, povětrnostní podmínky – OSB desky jsou připravené na všechno.

Foto: artisan.cz/osb-desky


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář