Druhy kávy a jaký šálek použít

Věděli jste, že ročně v České republice spotřebujeme 4000 tun kávy? A každý rok toto číslo roste. Není proto divu, že roste i zájem o věci s kávou související. V článku se dočtete něco o tom, jaké existují druhy kávy a v jakém šálku je podávat.

Hrnek nebo šálek?

Šálek kávy mezi praženými zrnyPřestože se pomalu učíme připravovat si kávu dle italských standardů, svou dominantní pozici si neohroženě drží „český turek“ a různé druhy instantní kávy, které připravujeme spíše do hrnku. Obvykle je zaléváme 1,5 dl vařící vody.

A jaký je rozdíl mezi hrnkem a šálkem? Hrnky na kávu jsou větší a používají se bez podšálku. Kromě kávy se používají také na čaj. Kávu do hrnku obvykle připravujeme pro osobní potřebu.

Šálek je oproti tomu elegantnější a své uplatnění nachází při přípravě tradiční italské kávy. Podáváme jej návštěvám a při slavnostních příležitostech. Neobejde se bez podšálku a elegantní kávové lžičky. U šálků se ale na chvíli zastavíme…

Káva do šálku: Espresso je základ

Základem každé kávy z pressovače je espresso. Co to znamená?

V každé kávě se nachází 30 ml espressa, všechny další běžné druhy jsou pak pouze„nástavbou“ espressa  o další složky (nejčastěji o smetanu a mléko v nejrůznějších úpravách).

Espresso

Klasický extrakt ze sedmi gramů mleté kávy. Šálek na espresso o objemu 70 ml naplní mok ze 30 ml.

Cappuccino

Káva, která u nás svou popularitou možná překonává tradiční espresso. Skládá se ze 30 ml espressa, které je doplněno o mléko a mléčnou pěnu. Nápoj podáváme do šálku o objemu od 160 ml, kdy káva je zarovnána s jeho horním okrajem. Šálky dosahují objemu až 250 ml.

Caffé latte

Nápoj svým složením velice podobný cappuccinu, pěna a mléko jsou zde však v přibližně opačném poměru. Zatímco v cappuccinu tvoří téměř polovinu objemu pěna, caffé latte (latte = mléko) se z necelé poloviny skládá z mléka.

Kde zakoupit šálky na kávu?

Doporučujeme obchod www.ifantazie.cz specializující se na bytové doplňky. V obchodě můžete vybírat nejen z desítek hrnků na čaj a kávu, ale samozřejmě i stylové šálky na kávu.

Vybírat můžete od levnějších druhů až po stylové šálky, kterými ohromíte každou návštěvu. Základ nabídky tvoří značky jako ASA Selection, Blomus či Broste s hrnky keramickém, nerezovém a porcelánovém provedení.

Nevíte si rady s výběrem?

Z nabídky doporučujeme stylový šálek na espresso za 239 Kč, který zaujme precizním minimalistickým designem, porcelánovým provedením i možností mytí v myčce.

Šálek navíc skladem včetně šálků na cappuccino, caffé latte a hrnku ze stejné designové řady.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

2 Comments - Napsat komentář

Přidejte komentář