Vchodové dveře aneb tady jsem doma: ostatní vlastnosti

Vchodové dveře nejsou jen „trochu dražší dveře“. Jedná se z několika hledisek o důležitou součást domu, kterou bychom při stavbě či rekonstrukci neměli podceňovat. V pokračování dvojčlánku si probereme další důležité vlastnosti, na které bychom měli při výběru nových dveří brát ohled.

Vchodové dveřeZatímco v prvním dílu článku jsme se zaměřili zejména na vzhled a materiály dveří (zmínili jsme dřevěné, hliníkové a plastové vchodové dveře), dnes se zaměříme na vlastnosti, které jsou oku skryty. Neváhejte se na konkrétní vlastnosti dotázat přímo u výrobce a nechte si předložit příslušné certifikáty.

Izolační vlastnosti

V našem podnebním pásu je důležité hledět nejen na hlukově, ale i tepelně izolační vlastnosti vchodových dveří.

Tepelně izolační vlastnosti lze zvýšit několika způsoby. Jednou z možností je vložení tepelně izolační vložky do profilu rámu a křídla dveří. Jedná se o řešení používané u plastových materiálů. U dřevěných dveří se pak dává přednost sendvičové konstrukci, kdy jsou vrstveny materiály dřeva a izolace. V případě skleněných výplní pak volte minimálně dvojitá skla. Rámy dále musí disponovat dokonalým těsněním, přes které nesmí u dovřených dveří po obvodu pronikat vzduch do místnosti.

Stejně tak by měly vchodové dveře splňovat zvukově izolační limity. Kvalitní dveře sníží hladinu hluku až o 45 decibelů.

Bezpečnost

Vchodové dveře musí kromě vítání hostů i zabránit vstupu zlodějů. Proto je potřeba hledět na bezpečnostní limity a nejet do obchodu pro nejlevnější dveře z dřevotřísky.

Bezpečnost vchodových dveří se dělí do šesti bezpečnostních tříd.

Protože první dvě třídy zdolá každý lupič s lepším šroubovákem či páčidlem, obecně se doporučuje nákup minimálně třídy 3. Do rodinných domů se montují až na výjimky maximálně dveře o bezpečnostním stupni 4. Vyšší třídy jsou určené do bank a veřejných prostor.

Každé dveře ale musí vniknutí zloději znepříjemnit minimálně natolik, aby za sebou nechal viditelné stopy. Máte pak velkou šanci alespoň na kompletní kompenzaci škody od pojišťovny. Ideální situace pak samozřejmě vypadá tak, že dveře zloděje dovnitř nepustí.

Požární odolnost

I dřevěné dveře nižší třídy by měly zadržet požár alespoň po dobu 30 minut. Jedná se o jeden ze základních bezpečnostních prvků, o kterém je důležité se při nákupu ujistit. Nikdy nevíte, kdy se Vám může tato vlastnost hodit. Vyžádejte si u prodejce příslušné certifikáty.

Dveře od společnosti PERITO

Vybíráte-li právě nové dveře, možná naleznete ty pravé v internetovém obchodě www.perito.cz. Jedná se o výrobce s bohatými zkušenostmi (sbírá je již od roku 1999), který klade důraz na široký sortiment a kvalitu materiálů. Výroba a prodej jsou zaměřeny zejména na dveřní výplně z plastových a hliníkových profilů.

Foto: Perito.cz


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář