Jaro, je čas začít myslet na zahradu

Jaro už definitivně převzalo kontrolu a příroda se začíná rychle probouzet. Nastávají tak dny strávené příjemnou prací, po jejímž dokončení se budeme moci opět kochat znovunabytou krásou naší zahrady. Do čeho se všeho pustit?

Nezvaní návštěvníci ze sousedství

Jako první přijde na řadu nevděčné likvidování náletů, které se s oblibou usazují kolem plotů a v nehlídaných zákoutích. Obydlí pod lesem s oblibou navštíví ostružiny a stromky, probudit se mohou i kořeny dříve zlikvidovaných rostlin.

Zatímco uvnitř pozemku musíme rostlinu zahubit postřikem nebo kompletně odstranit včetně kořenů, vnější stranu oplocení nejsnáze vyřeší k tomu určené křovinořezy.

Živý plot

Zastřižení stromků a keřů

Na jaře je také potřeba prostříhat některé okrasné keře a stromy. Tvarujeme hlavně živé ploty a popínavé rostliny. Nestříháme kvetoucí keře! Častou chybou je ostříhání zlatých dešťů a dalších keřů. Jejich ostříháním se připravíme o krásnou podívanou na nepřebernou paletu barev květů.

Slabé větve ostříháme zahradními nůžkami, na silnější (ty nezapomene ošetřit balzámem) použijeme pilku. Na živé ploty pomůže specializovaná zahradní technika, se kterou bude plot upravený během několika minut.

Údržba záhonů

Ze záhonů musíme odstranit zmrzlé rostliny a nahradit je novými. Zemina také potřebuje provzdušnit, pohnojit a případně zakůrovat. Při pozdní údržbě už může být také musíme záhony odplevelit.

S touto procedurou nám nejlépe pomůže klasický rýč, motyčka, lopatka a poctivá ruční práce.

Jarní údržba trávníku

Obnova travin

Oblíbeným terčem zákeřně zimy jsou naše pracně pěstované trávníky. Silná vrstva sněhu zatočí i s těmi nejodolnějšími. Naštěstí není zdaleka nemožné trávník dostat do původní formy, potřebujeme ale několik pomocníků.

Nejprve trávník provzdušníme vertikulátorem, který odstraní mechy a zaschlou trávu. Následně přebytky vyhrabeme a trávník důkladně prohnojíme. Následně necháme trávník nabrat sílu a povyrůst. Zkontrolujeme jej a zapamatujeme si „nezdravá“ místa. Poté jej posečeme a věnujeme mu další potřebnou péči. Brzy by měl být trávník opět dokonalý.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář