Jak vybrat zahradní nábytek?

K létu neodmyslitelně patří odpočívání a relaxování na zahradě, terase nebo pod pergolou. K odpočinku je potřeba zahradní nábytek, který bude vyhovovat vašim potřebám a skvěle zapadne do celé zahrady. Jak vybrat správně, z čeho je možné vybírat, ale na co si dát pozor, to se dočtete v následujícím článku.

Zahradní nábytek

Před nákupem

Koupě zahradního nábytku, pokud má být kvalitní a vydržet několik desítek let, je poměrně velkou finanční investicí. Proto je potřeba vše promyslet, aby nábytek vyhovoval představám a zároveň splnil svůj účel. Je tak potřeba si odpovědět na pár základních otázek.

  • Kde bude nábytek umístěn?
  • Jaký bude typ nábytku?
  • K čemu bude využíván?

Pod střechou nebo širým nebem

Jednou z nejdůležitějších otázek při výběru zahradního nábytku je, kde bude umístěn. Nabízí se několik možností. První je, že bude umístěn pod pergolou nebo v zahradním domku, kam neproniknou žádné přírodní vlivy a nábytek je tak ochráněn. V takovém případě může být zahradní nábytek z méně odolného materiálu, jako je ratan, banánový list nebo vodní hyacint.

Jiný materiál bude muset být zvolen v případě, bude-li nábytek sice pod střechou, ale nebude chráněn z boku. Terasa částečně otevřená, kam fouká vítr a dostane se déšť, musí být vybavena odolnějším nábytkem.

Logicky pod širé nebe musí být materiál maximálně odolný, aby se nábytek před každým černým mráčkem nemusel schovávat. Mezi nejodolnější materiály patří plast, hliník nebo teak.

Přírodní, nebo umělé materiály?

V současné době se výroba zahradního nábytku zaměřila na několik materiálů. Každá nabízí jiné vlastnosti, které s sebou nesou výhody i nevýhody. Každý se hodí k něčemu jinému. Mezi základní materiály patří:

  • Umělý ratan
  • Plast
  • Dřevo
  • Kov

Umělý ratan

Umělý ratan je jeden z neodolnějších materiálů využívaný na zahradní nábytek. Dokáže odolat výkyvům teplot, dešti i mrazu. Ovšem pouze v případě, je-li kvalitní. Důležitou roli sehrává materiál využitý na konstrukcí nábytku. Nejméně vhodná, ale nejlevnější, je dřevěná konstrukce, která, není-li pod střechou, podléhá vlhkosti. Naopak nejkvalitnějším materiálem je hliník. Jeho životnost je prakticky neomezená.

Co se týče umělého ratanu, zde je potřeba věnovat pozornost výrobci. Mezi nejkvalitnější se řadí Viro, Rehau, VinTech, ti garantují životnost od 5 do 9 let. Umělý ratan je bezúdržbový, stačí použít teplou vodu a běžný čistící saponát. Může stát celoročně venku, před mrazem se doporučuje ho chránit plachtou.

Designový plast

Stejně jako u všech materiálů, i zde je potřeba vybírat kvalitní plast. V současné době se plastový nábytek prodává v barevných kombinacích, které mohou oživit celý prostor. Nábytek z masivního plastu se skvěle hodí k bazénům, protože je vysoce odolný a má dlouhou životnost.

Dřevo je klasika

Dřevo je klasický přírodní materiál, který je tradičně využíván k výrobě nábytku, a jinak tomu není ani u zahradního. Nic nedodá zahradě víc přírodního vzhledu, hlavně při použití rustikálního nábytku, než právě dřevo. Dřevěný nábytek je potřeba mít vždy ošetřen. To znamená nalakovaný, nabarvený, namořený, naolejovaný a podobně.

Zahradní nábytek

V současné době jsou stále více používané a oblíbené exotické dřeviny. Ty jsou mnohem více odolné a trvanlivé než je tomu u českých dřevin. Nejvíce jsou využívané teak, eukalyptus nebo severská borovice.

Kov záruka stability

Stabilita kovového nábytku je úzce spjata s jeho horší manipulací a přenositelností. Co může zájemce odradit je, že kov je poměrně studený materiál. To lze ovšem vyřešit polstry na zahradní nábytek, které se dnes dají sehnat v nejrůznějším barevném provedení, úpravě a kvalitě. Sedáky se dají pořídit s vysokou či nízkou opěrou pro všechny druhy zahradního nábytku.

Společné večeře nebo relax

Podle stylu využívání by se měla odvíjet velikost zahradního nábytku. Pokud má být součástí společných rodinný obědů a večeří, je potřeba, aby dosahoval určité výšky a hloubky. V případě, že bude využíván k volným chvilkám, je dobré volit polohovatelný nábytek.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář