Domácí zelenina a bylinky z balkónu? Jde to

Bydlíte v pátém patře bytového domu a o zahrádce si můžete nechat jen zdát? Omyl! I z vašeho malého balkonu se může stát krásná mini zahrádka, kde si vypěstujete chutné rajčátko či voňavé bylinky.

Potřeby a příprava balkónu

Protože si asi nikdo nevystele balkon hlínou, je v první řadě nutné pořídit plastové truhlíky, které mají především tu výhodu, že jsou lehké a můžete s nimi jednoduše manipulovat. Pokud váháte, zda pořídit samozavlažovací, raději si peníze ušetřete na koupi kvalitních sazenic. K zalévání vám postačí šikovná konvička. A ještě jedna rada před tím, než vyrazíte do nějakého hobby marketu či zahradnictví: Změřte si svůj balkon, ať jej využijete do posledního místečka! Nezapomeňte, že některé truhlíky můžete umístit i na parapet, zábradlí či nejrůznější poličky.

Čili papričky na balkóne (ilustrační obrázek)
Čili papričky na balkóne (ilustrační obrázek)

Jakmile budete mít truhlíky, je třeba je naplnit vhodnou půdou. Ideální je substrát promíchaný s pískem a kompostem. Díky písku se půda trochu odlehčí. Kompost jí zase dodá potřebné živiny. Na dno nádoby však nezapomeňte dát vrstvu kamínků či štěrku, a to do výše misky, do které odtéká přebytečná voda z květináče.

Vzhledem k tomu, že v truhlíku není půda dostatečně výživná, jako je tomu v případě klasických zahrádek, je dobré čas od času půdu pohnojit.

Výsadba rostlin na balkonovou zahrádku

V případě, že se rozhodnete zasadit sazeničky, vždy je přesazujte večer. Po přesazení je nezapomeňte dostatečně zalít. Čerstvě zasazeným rostlinkám rovněž svědčí, když je na jeden den dáte na přímé sluníčko. Pokud máte nakoupená semínka, řiďte se vždy návodem na obalu. Obecně ale platí pravidlo, že se semínka dávají do takové hloubky, která je přibližně pět krát větší, než je velikost semínka.

Semínka je rovněž nutné dostatečně zalít, nikoliv však proudem vody, ale rosením. Rostlinky by měly být zalévané dostatečně, neměly by však být trvale ve vlhké a promočené půdě. Výhodou je, pokud můžete vaši balkonovou zahrádku zalévat dešťovou vodou. Ne vždy je to však možné. V takovém případě použijte vodu z vodovodu, kterou jste nechali alespoň chvíli odstát.

Co vše je možné pěstovat na balkoně?

Mezi nejoblíbenější balkonovou zeleninu patří jednoznačně rajčátka, ředkvičky, papriky a hrášek. V posledních letech stoupá ale například obliba chilli papriček. Z bylinek převládá především máta, pažitka, petrželka a bazalka. Co se týče ovoce, tak trvale plodící jahody jistě ocení celá vaše rodina.

Zdroj: http://www.gardeningknowhow.com/special/urban/balcony-vegetable-garden.htm


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář