Zakládáme domácí bylinkovou zahrádku

Milujete vůni čerstvých bylinek? Jedinečné aroma a chuť čerstvé máty, petrželky, tymiánu či dalších bylinek zpestří i jakékoliv zdánlivě obyčejné jídlo. Není nadto, když můžete mít čerstvé bylinky po ruce, kdykoliv si vzpomenete. Pokud nemáte zahrádku, nevadí. K pěstování bylinek vám postačí i malý balkon.

Kdy a kde začít?

V případě, že si vystačíte s několika základními kuchyňskými bylinkami, pak vám postačí plocha přibližně 2 až 3 metry čtvereční. Bylinky však můžete pěstovat i v truhlíku pohodlně na okenním parapetu vašeho bytu.

Ideálním obdobím pro výsadbu bylinek je jaro. Případně pak až podzim. Pro bylinkovou zahrádku je ideální prostor, kde dostatečně svítí sluníčko. Nedoporučuje se však balkon orientovaný na jih, kde jsou bylinky vystaveny přímému slunci. Z praktického hlediska by měla být bylinková zahrádka blízko kuchyně.

Domácí bylinky

Jakou půdu bylinky vyžadují?

Pro pěstování bylinek si vystačíte s běžnou zeminou, která je promíchána s pískem. Na dno je vždy nutné dát vrstvu kamenů, štěrku nebo hliněných střepů. Půda pro bylinky by měla být lehká a propustná. K tomu vám dobře poslouží právě zmíněný písek. Bylinkám rovněž svědčí vydatná zálivka. Pozor však na to, aby půda nebyla dlouhodobě vlhká. Ve venkovních záhoncích se bylinky vysazují především do takzvané spirály, která bylinkám nabízí různé světelné a tepelné podmínky i odlišnou vlhkost půdy, nebo do esovitého tvaru.

Jaké bylinky se vám v kuchyni neztratí?

Během horkých letních dnů jistě oceníte svěží mátu, ze které snadno a rychle připravíte vynikající ledový čaj. V kuchyni pak rozhodně nesmí chybět petrželka, a to jak kudrnka tak i plocholistá. Pro zpestření vašich pomazánek a dipů ke grilovanému masu vám dobře poslouží pažitka. A pokud milujete italskou kuchyni, tak je pro vás bazalka přímo povinností. V případě, že vám zůstane ještě kousek volného místa, zkuste například levanduli, rozmarýn, kopr, koriandr, meduňku, tymián, majoránku, mateřídoušku či libeček. Voňavých bylinek je však ještě mnohem více. Záleží tedy na vás a vaší chuti.

Zdroj: bonnieplants.com


Zde můžete mít reklamu trvale za 99 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář