Hydroponie – rostliny bez starostí

Víte, kolik času trávíte zaléváním květin? I kdyby to bylo denně deset minut, za týden „odpracujete“ víc jak hodinu času, kterou lze využít účelněji. Naštěstí moderní doba znovu objevila dávný vynález Egypťanů: Pěstování rostlin bez zeminy – hydroponii. Přečtěte si více v článku.

Co je hydroponie?

Jedná se o moderní systém pěstování rostlin ve vodním prostředí, který je nenáročný na údržbu. Speciální pěstební substráty a nádoby umožňují rostlinám přijímat přesné tolik živin a vody, kolik potřebují.

Pro rostliny do výšky dvou metrů se používá substrát zvaný keramzit, pro rostliny větší a těžší pak zeolitový substrát. Oba splňují stejný účel – ukotvit rostlinu v nádobě. Nároky rostlin v hydroponii na světlo a teplo se od tradičního pěstování ničím neodlišují. To se týká i doby květu a vegetačního klidu.

Hydroponie má své výhody: Rostliny lépe a rychleji rostou, jsou méně náchylné k chorobám a déle vydrží. Přitom dají méně práce než při klasickém pěstování v půdě. Kromě úspory času je hydroponie přínosem i pro lidi trpící alergiemi na plísně a mikroorganizmy. Substráty totiž neobsahují organickou hmotu, která je živnou půdou plísní a jiných alergenů.

Co v hydroponii pěstovat?

Nejlépe se v hydroponii daří fíkusům, dracénám, žumenu, potosu, kolopejce, begóniím, pandanu, ale i tučnolistým rostlinám a palmám nebo bylinkám. Kaktusy jsou speciálním druhem s rozdílnými nároky, proto když si nevíme rady, je lepší si nechat poradit od odborníků v obchodě. Ti vědí, který živný roztok je nejvhodnější a případně pomohou i s výběrem rostliny.

Květináč na míru

Pro pěstování v hydroponii se v interiéru používá systém „nádoby v nádobě“. Vzrostlá rostlina s kořeny je vsazena do vodopropustné vnitřní nádoby, která stojí ve vodotěsné vnější nádobě. Velmi důležitou pomůckou je vodoznak, který ukazuje stav hladiny živného roztoku v nádobě.

Nádoby pro pěstování rostlin v interiéru plní i dekorativní funkci. Jsou samozřejmě vodotěsné, z různých materiálů a v široké barevné škále. Mohou být plastové, kovové nebo laminátové, ale i z tradičních materiálů – keramické, kameninové, porcelánové nebo z pálené hlíny. Výběr značkových hydroponických nádob jako je Lechuza, Coubi je na trhu opravdu mnoho a vybrat si ten, který bude ladit s interiérem, není žádný problém.

Jak se o kytičky starat

Voda se do nádoby zpravidla doplňuje každých 12 až 14 dní. Když ukazatel klesne na rysku označující minimální hodnotu, doplníme i živný roztok.

Obavy z přeschnutí při minimálních hodnotách ukazatele mít nemusíme, protože i při minimálním stavu hladiny je v substrátu dostatek vlhkosti a živin. Odborníci tvrdí, že rostliny většinou uhynou na přelití než na nedostatek vody. Na maximum zaléváme jen výjimečně v době delší nepřítomnosti, o dovolené, případně za letních veder.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář