Návod na zvířátka z filcu pro děti či výzdobu

Zelený žabák z filcuPlstění neboli filcování je zábavná a zároveň jednoduchá technika, kterou zvládnou i úplní začátečníci. Její výhoda také spočívá v tom, že látková dekorativní plsť nutná pro výrobu není nikterak drahá. Touto kreativní technikou lze vyrobit celou řadu dekorací od šperků až po hračky, stačí popustit uzdu své fantazii.

Co budete potřebovat?

 • dekorační filc/plsť libovolných barev
 • korálky či knoflíky
 • nůžky
 • jehla
 • bavlnka na vyšívání
 • výplň, nejlépe z dutých vláken
 • tvrdý bílý papír
 • fix
 • hodit se vám také může lepidlo na textil
Růžová nit, jehly, špendlíky, látky
Připravte si vše potřebné ještě před tím, než začnete s výrobou

Informace, které se vám mohou hodit před samotným tvořením

Máte chuť tvořit, ale nevíte, kde všechny pomůcky sehnat? Ve výtvarných potřebách, galanteriích, některých papírnictvích či obchodě s pomůckami pro tvoření najdete vše potřebné. Cena filcové látky se pohybuje okolo 20–30 Kč, záleží na rozměrech, tloušťce a gramáži. Většina filcových látek určených pro dekorace je vyrobena ze syntetické, konkrétně polyesterové plsti, což znamená, že nejsou vhodné pro praní v pračce. Na to myslete zejména pokud se chystáte vyrobit z filcu hračku pro dítě.

Co se týká výplně, tak tu také jistě sežene ve výtvarných potřebách. Jedná se o tzv. PES kuličky, které jsou též z polyesteru a charakteristické jsou dutým vnitřkem. Kromě toho je tento typ vlákna vhodný pro alergiky a cena za balení o hmotnosti 1000 g se pohybuje okolo 200 Kč.

Zvířátka z filcu, ukázka náročnějšího výrobku

Jak postupovat?

 1. Nejprve si tužkou na bílý, nejlépe tvrdý papír namalujte obrys vámi vybraného zvířátka nebo dekorace. I obyčejné srdíčko může v závěru vypadat velice krásně.
 2. Šablonu vystřihněte z papíru a přiložte ji na filcovou látku.
 3. Obrys šablony obkreslete a následně z látky vystřihněte. Takto vytvořte celkem dva tvary.
 4. Nyní přijde na řadu nit a jehla. Tou sešijte oba díly k sobě, ale v jedné části ponechte ještě zvířátko nesešité tak, abyste do něj mohli vložit výplň. Oba díly zvířátka můžete navzájem sešít ozdobným zahrádkovým stehem a záměrně barevně odlišnou bavlnkou. Tím vytvoříte zajímavý efekt.
 5. Otvorem v místě, které jste zatím nesešili, naplňte zvířátko dutým vláknem.
 6. Zvířátko zcela zašijte.
 7. Na řadu přichází nejzábavnější část tvoření, a to ta, kdy zvířátko můžete pošít korálky či knoflíky místo očí a pusy. Nebo naopak můžete oči vystřihnout z jiné plsti a na základ zvířátka je nalepit či přišít.
Žlutý ptáček z filcu
Typický výrobek z filcu, žlutý ptáček „angry bird“

Tipy a vychytávky na závěr

Pokud jste plsť nesehnali, nezoufejte. Použít můžete i kousky starých látek či jiných tkanin, které poslouží stejně dobře jako filc. Jen nezapomeňte oba díly k sobě sešít z rubové strany, poté látku přetočit a vyplnit dutým vláknem. Takto můžete vyrobit nejen hračky a zvířátka pro ty nejmenší, ale také ozdoby na vánoční stromeček či dekorativní polštářky.

Plstěné srdíčko
Srdíčko je základním tvarem, který zvládnou vyrobit i děti – třeba maminkám

Video návody


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář