Cukety a dýně v nádobách: Rady a tipy nejen na pěstování

Stále větší oblibě se těší pěstování cuket a dýní na zahrádce a není divu, tyto rostliny vyprodukují z jedné rostliny ohromné množství plodů, které mají širokou škálu využití. Avšak spousta lidí v dnešní době nechce zakládat komposty nebo zahrádky, na kterých by mohli cukety a dýně pěstovat, protože jim přijdou neestetické. Proto se vzdají možnosti získat domácí a zdravější plody a raději si je koupí v supermarketech.

Cuketa Nefertity

Výběr vhodné nádoby

Cukety a dýně se však dají pěstovat i v nádobách či velkých květináčích. Pro takové účely je vhodné vybrat nádoby s co největším objemem. Ideální jsou takové, které mají na dně také výpusť, tudíž se nestane, že by kořeny rostlin zahnívaly. Velké květináče bývají mnohdy předražené a spousty pěstitelů to odradí, a proto je důležité myslet ekonomicky a poohlédnout se po svém okolí. Velmi vhodné jsou například kýble od barev nebo lepidel, které ale musíte pečlivě očistit. Takové plastové kýble nejsou velmi efektní, avšak díky drobným úpravám získáte perfektní nádobu. Jednou z nejjednodušších úprav je omotání kýble pomocí rákosové rohože, která se dá zakoupit lacině a navíc vám vystačí na více květináčů.

Dýně Goliáš

Tipy na pěstování

Tykve jsou náročné na živiny v půdě, proto je důležité jim zajistit zeminu promíchanou s uzrálým kompostem. Jako skvělé hnojivo poslouží i substrátová kostka, na které se pěstují žampiony a po jejich sklizni již nemá využití. Pak už je jen vhodné zabezpečit stálý přísun vody a pravidelné hnojení.

Pakliže máte v plánu takto pěstovat jen pár rostlin, je lepší si sazenice zakoupit již předpěstované, což vám ušetří mnoho času. Navíc na začátku června bývají v některém zahradnictví výprodeje sazenic a tak máte možnost sehnat rostliny lacině.

Plod cukety

Skvělý pomocník při hubnutí

Už jen jedna rostlina cukety vám poskytne množství plodů v průběhu celého léta, a tak vám zajistí přísun zdravého jídla pro váš jídelníček. Cukety i dýně jsou totiž velmi vhodné pro osoby trpící nadváhou, které se snaží snížit svou hmotnost. Obsahují vysoké množství vody a vlákniny, které pomáhají v trávení.  Ve slupce potom najdeme vitamíny A, E a v plodech hořčík, vápník, fosfor, železo, draslík a další stopové prvky. Díky nízkému množství kalorií na gram, jsou tykve ideální potravinou, kterou můžete konzumovat prakticky každý den.

Cuketa

Jak je servírovat?

Cukety mají mnoho způsobů upotřebení. V letním období, kdy je sezóna grilování, je nejlepší volbou je připravovat na grilu spolu s masem. Cukety neloupeme a nakrájíme na slabé plátky, které posypeme buď grilovacím kořením, nebo jinou oblíbenou bylinkovou směsí a jen lehce potřeme olivovým olejem. Takto připravené plátky grilujeme na ohni a podáváme jako přílohu k masu nebo konzumujeme samostatně.

Při velkém množství plodů, které už nechcete dále grilovat, si můžete připravit domácí zeleninovou směs. Taková směs se připravuje z rajčat, cuket, cibule, paprik a další sezonní zeleniny. Veškerá zelenina se pak nakrájí na jemno, provaří a následně zavařuje. Takových a dalších zajímavých receptů jako jsou např. karbanátky z cukety najdete od šikovných hospodyněk na internetu mnoho.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

One Comment - Napsat komentář

Přidejte komentář