Jak pečovat o řemenatky v zimě, aby kvetly

Řemenatky, česky též klívie (Clivia), patří mezi pokojové květiny, které po většinu času okrašlují interiéry svými dlouhými rovnými kožovitými listy. Na jaře však přichází jejich čas, kdy na několik týdnů rozkvetou a rozzáří své okolí oranžovožlutým květenstvím. Aby se tak však stalo, je důležité jim věnovat potřebnou péči již v únoru. V článku se dozvíte vše potřebné pro zdárnou péči o tuto klasickou pokojovku.

Kvetoucí řemenatka
Jak pečovat o řemenatky v zimě

Něco o původu a vzhledu řemenatek

Nejznámějšími druhy řemenatek jsou Clivia miniata (ř. červená) a Clivia nobilis (ř. suříková). Obě pochází z jižní Afriky, kde přirozeně rostou ve stinných oblastech ve skalách. Vzhledově jsou si velmi podobné. Na rozdíl od řemenatky červené má však řemenatka suříková tenčí stonek i listy. Také se od sebe liší tvarem květů. Zatímco C. miniata je má nálevkovité, kvítky C. nobilis připomínají spíše zvonečky.

Péče o klívii po odkvětu

Za období sucha považujeme čas, kdy rostlinu nezaléváme. Ve své původní oblasti si touto fází rostlina projde přirozeně, doma ji však pro to musíme utvořit podmínky. Jakmile klívie odkvete, tedy během května, června, měli bychom ji přestat postupně hnojit a zalévat. Útlum by měl být však pozvolný. Úplné sucho by mělo nastat až na podzim.

Období sucha je časem, kdy rostlina postupně přichází do růstové fáze. Během podzimních měsíců by měla být uchovávána v chladu (8–15 °C) a suchu. Také by neměla být v tomto čase přihnojována.

Během celého roku, tedy ani v klidovém období, bychom neměli zapomínat občasně oprášit listy pomocí vlhkého hadříku. Listy lze případně ošetřit speciálními postřiky na list, které zlepšují jejich vzhled, antistatické vlastnosti a někdy působí i jako ochrana proti některým škůdcům.

Kvetoucí klívie
Květy řemenatky připomínají zvonečky

Únorová péče

Jakmile začne mezi listy vyrůstat stonek, je čas začít věnovat řemenatce vyšší pozornost. Během února ji přeneste do místnosti s pokojovou teplotou a začněte pozvolna čím dál tím více zalévat. Při výběru místa byste měli zvolit stanoviště spíše stinné, rozhodně by nemělo být vystaveno přímému slunečnímu záření, to řemenatka špatně snáší.

Teplota vody pro zálivku by neměla být nižší, než je teplota pokoje, může být i o něco teplejší. Při zálivce dbáme vždy na to, aby nedošlo k přemokření, kořeny jej totiž špatně snáší.

Během následujících měsíců (zvl. duben, květen) je důležité dbát na to, aby rostlina měla dostatek živin pro růst a tvorbu květů. Přihnojit je můžete například hnojivy pro kvetoucí pokojové rostliny. Ta obsahují základní makroprvky (N, P, K) nezbytné pro zdravý růst a vývoj květin, někdy jsou obohacená i užitečné mikroprvky.

Pokud nemusíte, rostlinu ani v klidovém období nepřesazujte. Řemenatky více prospívají, mají-li jejich kořeny v květináčích málo místa.

Květy řemenatky
Klívii nemusíte přesazovat do větších květináčů, menší prostor ji vyhovuje

Jak získat další řemenatky

Tato pokojová rostlina je dostupná běžně na trhu. Větší radost vám však určitě udělá, když si ji pokusíte sami namnožit. Nepotřebujete k tomu žádné speciální nástroje ani znalosti. Stačí si počkat. U starších rostlin totiž vyrůstají mladé rostlinky, které lze po opatrném oddělení pěstovat samostatně. Mladé klívie mají dlouhé listy a krátké kořeny, proto se vyplatí je před samotným vysazením namočit do vody, než se kořeny rozrostou.

Řemenatky si můžete doma vypěstovat i ze semen, jak to však obecně u rozmnožování semen bývá, jedná se o pomalý způsob rozmnožování. Semenáče začínají kvést až po několika letech po výsadbě.

ZDROJ:

BÖHMIG, Franz, Jürgen RÖTH, Bärbel RÖTH, Werner SCHURICHT a Barbara SCHÖN. Zahradničení den po dni: velký zahradnický rádce : 1686 rad, 532 kreseb. Přeložila Pavla DOUBKOVÁ. Praha: Euromedia, 2016.

VERMEULEN, Nico. Pokojové rostliny: encyklopedie. 6. vyd. Čestlice: Rebo, 1995.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář