Čerstvý salát v zimě? Pěstujte na balkoně

Pusťte se s námi během října do výsevu salátu či špenátu. Čerstvé lístky pak můžete sklízet po celou zimu na svém balkoně. Co potřebuje listová zelenina pro dobrý růst během zimního období a jak ji chránit před mrazem? Čtěte.

Zalévání salátu
Čerstvý salát v zimě? Pěstujte na balkoně

Odrůdy salátu pro pěstování na balkoně v zimě

Při výběru osiva pro tento méně tradiční způsob pěstování salátové zeleniny jsou vhodné pozdní odrůdy salátu či špenátu. Ty se běžně vysévají také na podzim. Díky své schopnosti odolávat mrazu přečkají zimu a během jara pak přichází čas na jejich sklízení. Připravíte-li jim však vhodné podmínky na balkoně nyní, budete se z čerstvé listové zeleniny moci radovat během celé zimy.

Půda, hnojení, zálivka

V první řadě je pro salát nezbytný dostatek světla. Půda by měla obsahovat vyvážený poměr živin. Ideálním hnojivem je organické, případně lze použít NPK. Podstatným makroelementem je dusík. Jeho nedostatek se projevuje menším vzrůstem a žloutnutím listů. V důsledku nedostatečného růstu rostlina ve výjimečných případech zakládá květ, aby aspoň vytvořila semena.

Živiny zapracováváme do půdy před výsevem. Během pěstování listovou zeleninu nehnojíme, protože rychle dozrává a velmi snadno se do jejích listů dostává i nadbytečné množství živin. Přehnojený salát je pak spíše nezdravou než zdravou potravinou.

Zatímco hnojivy je během růstu dobré šetřit, se zálivkou je to naopak. Pravidelné a dostatečné množství vody je nezbytné pro dobrý vývoj.

Pěstování salátů
Saláty nezapomeňte dostatečně a pravidelně zalévat

Kam s ním?

Salát vzešlý během zimy sice hůře tvoří velké hlávky, pečujete-li však o něj správně, je možná jeho pravidelná sklizeň. Poté, co jste si připravili substrát a obohatili ho hnojivem, si můžete přichystat nádoby. Můžete použít truhlíky, květináče či různé alternativní dózy. Čím více vysejete, tím více budete sklízet. Spony určené prodejci osiva není nutné dodržovat striktně. Salát pěstovaný na balkoně během zimy tvoří spíše menší listy. Budete-li ho sklízet ve vhodných intervalech, mnoho prostoru potřebovat nebude. Stále se totiž soustředí na tvorbu nových lístků.

Ochrana před větrem a mrazem

Objeví-li se první listy, je čas rostlinky chránit před větrem a mrazem. Ač jsou saláty pozdních odrůd odolné vůči zimě, je důležité pamatovat na to, že jejich odolnost není nezměrná. Lépe se jim bude dařit, když minimalizujete teplotní změny a zamezíte větru.

Ideální je pro tento účel konstrukce vytvořená z tyček a igelitu či fólie. Důležité je při větrném počasí zamezit odvanutí pomocí zatížení či připevnění.

Při takové ochraně (zakrytí rostlin fólií) je nezbytné občasné větrání, aby nedocházelo k nadměrné kondenzaci vody a vzniku plísní.

Sklizeň salátu

Při sběru listů odebírejte z jednotlivých rostlin vždy pouze část. Ponechte alespoň 2 až 3 větší listy na rostlině. Salát bude snadněji a rychleji dorůstat, protože nebude muset vynakládat energii na zakládání nové listové plochy nezbytné pro asimilaci, tedy i pro další růst a vývoj.

Je jasné, že ze zimní sklizně salátu či špenátu nezískáte tolik jako v sezoně. O to větší vám budou dělat radost vlastní čerstvě sklizené lístky, plné zdraví prospěšných látek, jako je vitamin K, kyselina listová či vitamin C.

ZDROJ:
HÖHNE, Johannes a Paul Gerhard WILHELM. Dvanáct měsíců v zahradě: plánování, výsadba, pěstování, sklizeň. V Praze: Knižní klub, 2000.

HRNČIAROVÁ, Michala. Balkón jako zahrádka: zdravé pěstování ve městě. Brno: CPress, 2015.

PEKÁRKOVÁ, Eva. Pěstujeme salát, špenát a další listové zeleniny. Praha: Grada, 2002. Česká zahrada.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář