Zbavte se běláska ovocného včas

Nezapomeňte pečovat o ovocné dřeviny i v prosinci. Aktuálně je čas kontroly výskytu a likvidace běláska ovocného i dalších škůdců dřevin. Poradíme vám, jak vypadají jeho kukly a také jak se tohoto škůdce zbavit bez chemie. Zachraňte úrodu další sezony včas.

Bělásek ovocný
Jak se zbavit běláska ovocného

Hon na parazity dřevin

Než začnou padat studené podzimní mlhy, řada škůdců se v různých vývojových stadiích ukryje před zimou, aby se na jaře mohla naplno rozvíjet. Během prosince můžete objevit vajíčka bource prstenčitého či bekyně velkohlavé. Také jsou už zakuklené housenky bekyně zlatořitné či běláska ovocného. Jejich odstraněním, spálením poškozených částí stromů či jinou vhodnou likvidací v posledním měsíci v roce zabráníte škodám v další sezoně.

Při kontrole zahrady odstraňte i mumifikované plody, které má na svědomí moniliová hniloba. Výhony hrušně se strupovitou kůrou či scvrklé listy jabloní, v kterých se ukrývá padlí, také odstraňte.

Bělásek ovocný: popis a životní cyklus

Popis

Motýli běláska ovocného mají bílá křídla s černými žilkami. Jejich vajíčka jsou kuželovitá, žlutá s žebrováním, vysoká 1 mm. Z vajíček se líhnou žluté housenky, které v průběhu času mění barvu na červenohnědou a dorůstají až do 4 cm. Kukly, velké 3 cm, jsou žluté s černými skvrnami.

Životní cyklus

Dospělci jsou aktivní v červnu a červenci. V tomto období kladou vajíčka na rub i líc listů. Housenky žijí skupinově, pod jemnou síťkou ožírají listy, které v pozdějších fázích skeletují. Takto poškozený list se zamotává, běžně jsou svinuty 2–4 listy dohromady. Vzniklé zámotky visí za pomoci vláken na konci letorostů či na kmenech po opadu listů až do jara. V každém kokonu se ukrývá 10–70 housenek.

Jak a kde škodí

Bělásek ovocný nejčastěji poškozuje třešně, slivoně, višně, maliníky, ostružiníky, broskvoně, meruňky, hrušně či jabloně.

Škody způsobují vylíhlé housenky okusem pupenů listů a květů během jara. Ožrané části dřeviny se vyvíjejí neúplně či vůbec. Strom tak přichází o část potřebné listové plochy a nemá dostatek květů pro budoucí plody.

Když si na podzim začnou housenky vytvářet zámotky na konci letorostů, poškodí další listy.

Malá úroda
Bělásek ovocný poškozuje hrušně a způsobuje malou úrodu

Jak se zbavit běláska ovocného v zimě

Odstraňování hnízd tohoto škodlivého motýla během prosince bychom mohli zařadit mezi základní preventivní opatření, které je užitečným nástrojem likvidace, zvláště pokud vás tento škůdce navštěvuje pravidelně.

Kontrolu a následnou likvidaci provádějte velmi důkladně. Na stromech vyhledejte zámotky z listů, v kterých se ukrývají housenky, a ty mechanicky odstraňte. Při odstraňování použijte vhodné nástroje, jako jsou zahradnické nůžky. Ty můžete použít pro odstřihnutí více poškozených větví. Všechna posbíraná hnízda následně zlikvidujte pálením.

Prevence výskytu a další opatření mimo zimu

Abyste zabránili opětovnému navrácení či možnému prvnímu výskytu běláska ovocného, měli byste pravidelně a důsledně ošetřovat své stromy. Vhodným opatřením je dále podpora přirozených nepřátel běláska, mezi které patří lumci, lumčíci a chalcidky.

Použití biologické ochrany a dalších přípravků

Nepomohou-li žádné z výše uvedených kroků, můžete zvolit ochranu pomocí biologického přípravku na trhu prodávaného pod značkou Lepinox. Tento produkt obsahuje bakterii Bacillus thuringiensis, která produkuje protein narušující trávicí systém housenek a vyvolává jejich ochromení.

Dále lze na běláska ovocného použít přípravky, jako je Decis, Karate či NeemAzal. Poslední jmenovaný přípravek je zajímavý tím, že jeho účinnou složkou je výtažek z tropické rostliny Azadirachta indica.

ZDROJ:
HÖHNE, Johannes a Paul Gerhard WILHELM. Dvanáct měsíců v zahradě: plánování, výsadba, pěstování, sklizeň. Vyd. 3. Přeložila Jaroslava VEJLUPKOVÁ, přeložil Mario VEJLUPEK. Praha: Knižní klub, 2010.

http://eagri.cz/public/app/srs_pub/fytoportal/public/?k=0#rlp|met:domu|kap1:start|kap:start


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář