Výsev trvalek v zimě

Rozhodli jste se obohatit si svou skalku či záhon o nové vytrvalé rostliny? Začněte plánovat s námi. Čas výsevu trvalek začíná už v prosinci. Řadu druhů je dobré si předpěstovat během zimy. Přinášíme vám rady a tipy, jak na to.

Výsev trvalek v zimě
Příprava na výsev vytrvalých rostlin

Kupovaná versus vlastní semena

Generativní rozmnožování rostlin může být velké dobrodružství, zvláště pokud se rozhodnete použít vlastnoručně posbíraná semena trvalek. Dnešní trvalky (pereny) jsou mnohonásobně přešlechtěné. Po výsevu se pak může stát, že vám vzejde různorodá směs barev, přičemž jen menšina nových jedinců se bude podobat mateční rostlině, z které jste odebrali semena. Může za to genetika. Pokud chcete mít jistotu, vysévejte jen původní odrůdy nebo si pořiďte semínka trvalek v obchodě.

Důkladná příprava je základ úspěchu

Na výsev budete potřebovat: truhlíky či jiné nádoby, (dezinfekční přípravek), vodu, osivo, substrát, štěrk nebo hrubý písek a další pomůcky.

Nádoby před použitím vydezinfikujte, abyste zamezili vzniku houbových chorob. Hliněné nádoby můžete ošetřit ožehnutím. Na plastové květináče a truhlíky je vhodný měďnatý přípravek.

Výsevní substrát pro trvalky bývá dostupný v některých hobby centrech, můžete si ho také připravit doma.

Listovku (domácí výroba substrátu z listí), rašelinu a říční písek smíchejte v poměru 1 : 1 : 1. Připravenou směs nechte následně propařit, abyste ji zbavili zárodků škůdců a chorob. Samostatně pak dezinfikujte i písek pro zakrytí.

Propaření zeminy

Dezinfikovat substrát párou můžete v hrnci, v troubě či mikrovlnce. Do hrnce je dobré použít hustou síť k zamezení kontaktu s vodou. Při propařování v troubě či mikrovlnce je nutné dodat trochu vody přímo do nádoby (příp. sáčku s otvory). V mikrovlnce stačí ponechat zeminu cca 8 minut, v troubě přibližně dvakrát déle. Nechte projít maximální teplotou a pak vychlaďte.

Substrát pro trvalky
Na dno truhlíků nejdříve nasypte drenáž

Samotný výsev trvalek

Na dno truhlíku připravte dostatečnou drenáž ze štěrku či hrubšího písku. Následně nádobu naplňte substrátem přibližně 1 cm pod okraj a stlačte například pomocí desky.

Výsev provádějte řidčeji, zvláště pak u větších semen. Nakonec zakryjte vrstvou písku, která by měla být tak široká, jako jsou samotná semínka. Těžko klíčící rostlinky pak následně zakryjte ještě vrstvou mechu (Sphagnum). Zajistíte tak lepší udržování stejnoměrné vlhkosti. Velmi jemné osivo stačí „pocukrovat“. Semena vzcházející na slunci se nezakrývají vůbec.

Podmínky pro klíčení

Hotové dílo přesuňte do místnosti s teplotou okolo 10–15 °C. Za slunečných dní výsev zastiňujte, aby nedošlo k přeschnutí. Dle potřeby větrejte.

Už před začátkem klíčení je dobré udržovat substrát stále vlhký. Zálivku provádějte spodem, nekropte, jinak by mohlo snadno dojít k vyplavení či přesunu semen.

Po vyklíčení rostlinky pikýrujte, až mají alespoň 1–2 páry pravých listů. Podle růstu lze přesun do větších nádob provést i vícekrát. U druhů, u kterých chcete podpořit větvení, můžete zaštipovat. V průběhu růstu rostliny otužujte, nezapomeňte na větrání, zálivku ani stínění. Až dosáhnou větší velikosti, můžete je přesadit do květináčků.

Pereny vhodné pro zimní setí

Během zimy se seje většina vytrvalých druhů okrasných rostlin, zejména pak ty, které jsou náročnější a výsev na záhon by špatně snášely. Obvykle tyto trvalky klíčí velmi pomalu.

Od prosince do března můžeme vysévat tedy například: orlíček (Aquilegia), zvonek (Campanula), třapatku (Echinacea), kokardu (Gaillardia), šater (Gypsophila), janebu (Heliopsis), hrachor (Lathyrus), len (Linum), lupinu (Lupinus), pupalku (Oenothera), žluťuchu (Thalictrum). Můžeme však vysévat i další rody vhodné do skalek, záhonů i k řezu.

ZDROJ:
PASEČNÝ, Petr. Zahradní trvalky. Praha: Grada, 2003. Česká zahrada.

www.zahradnitrvalky.cz


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář