Jak vyřezat dýni

Již v sobotu 31. října budou všechno anglosaské děti slavit Halloween, svátek Všech svatých. K nám tento svátek se všemi tradicemi příliš neproniká, typické vydlabávání dýní jsme si však také zamilovali. Jak takovou dýni vydlabat si ukážeme.

Jak vydlabat dýni

  1. Obstarání dýně

Máte-li tu možnost, největší zábavou bude vždy si dýni vypěstovat. Dýně je velmi „vděčnou“ zeleninou, každý rok budete mít velmi bohatou úrodu.

Dýní je na prodej více než dost. Za středně velkou dýni dáte kolem 60 Kč,

Druhou možností je zakoupení dýně na trhu, zmíněné přebytky úrody totiž mnozí pěstitelé během října prodávají.

  1. Vyříznutí otvoru do dýně

Prvním krokem při vyřezávání je vyříznutí horního otvoru – „čepice“. Hlavním pravidlem je v tomto případě nutnost vyříznutí otvoru v místě, kde po následném vrácení bude držet. Řezy by tedy měly být šikmé o velikosti asi ¾ průměru dýně. Pokud bychom řezali moc blízko stopce, čepička by propadávala do vydlabané dýně.

Odříznutý vršek dýně.

Řez čepičky by měl být zubatý, snadno jej vytvoříte úzkým ostrým nožem až hluboko do dužiny.

  1. Vydlabání dýně

Následně ideálně pevnou ostrou lžící (stačí např. polévková – ne však měkká hliníková) očistíme dužinu z odříznutého víka a poté se pustíme do dlabání dýně. Dužina není nijak tvrdá a práce je velmi rychlá a snadná. Dužinu nevyhazujeme! Dlabeme co nejvíce, zároveň však musí být vydlabaná dýně pevná a stabilní. Záleží na celkové velikosti konkrétní dýně.

  1. Vyřezání motivu (obličeje)

Po úplném vydlabání si tužkou nebo fixem načrtneme na dýni motiv, který chceme vyřezat. Pokud jste dodatečně umělecky nadaní, zvládnete jistě namalovat vlastní motiv, pro ostatní je tu mnoho motivů ke stažení na internetu. Variantou je také vyřezání okrasného motivu.

Vyříznutý obličej dýně.

Opět řežeme úzkým ostrým nožem.

Motiv na vydlabané dýni
Inspirace na kreativní motiv.
  1. Vložení svíčky

Po vydlabání vložíme na dno dýně svíčku. Je vhodné ji mít ve sklenici. Pokud nechcete nebo nemůžete mít v dýni svíčku, nahradí ji led dioda. Následně přiklopíme víko dýně.

Rozsvícená dýně.
Rozsvícená dýně.

 

 1. Zpracování semínek a dužiny

Semínka opláchneme a můžeme konzumovat v syrovém stavu, pražená, nebo je přidat do salátu. Mají výbornou oříškovou chuť.

Dužinu zpracujeme na štrúdl, zavařit ji apod. Využití je mnoho.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář