Představujeme – Jalovec čínský

Pojďme se podívat do světa okrasných stromů a představit si jednoho z jejích zástupců – jalovec čínský – latinsky Juniperus chinensis ‘Monarch’.

Jalovec čínský

Základní vlastnosti jalovce

Jalovec čínský se k nám dostal z Asie – svůj domov má jak na Dálném východě, tak v Japonsku, Korei nebo Číně, ale i na Taiwanu. V domácím prostředí se může dorůst až do výšky 20 metrů. Od ostatních jalovců se odlišuje hlavně tím, že ačkoliv je tak vzdálen od své domoviny, jako jeden z mála velice dobře snáší naše podnebí.

Jalovec má pichlavé jehlice, ale jen z kraje svého růstu, s přibývajícím věkem se mění v šupinovité. Mají zelenomodrou barvu a jejich velikost je větší než u jehlic našeho jalovce obecného. Specifikou odrůdy ‘Monarch’ je to, že se jedná o štíhlý okrasný stromek dorůstající se do výšky 4 m, který má ve stáří zvláštní pokroucený kmen. Jeho šištičky jsou hodně dužnaté a svým vzhledem připomínají bobule. Ze začátku jsou zelené, ale později mění barvu na modré a v průměru mají až 1 cm v průměru.

Podmínky pro jalovec

Jalovec čínský Stejně jako každý jiný jalovec i tento ke svému růstu potřebuje dostatek světla. Proto jej nedávejte do polostínu ani stínu. Naopak sucho ani vedro pro něj nejsou žádnou extra překážkou – je velice odolný, a proto nic nezkazíte suchým a slunným místem. Stejně tak je na tom i s mrazy – ani ty mu neublíží, je známo, že snáší i teploty pod -30°C. A podíváme-li se na kvalitu půdy, kterou jalovec ke svému růstu potřebuje, i zde je opravdu nenáročný – může být suchá i mírně vlhká (ne však zamokřená), kyselá i vápenatá, mělká i kamenitá.

Jalovec v zahradě

Jalovec čínský je díky svým výše zmíněným vlastnostem velice oblíbeným, a to i díky různým způsobům využití – můžete jej mít jako tvarovou bonsaj nebo volně rostoucí okrasný strom.

Pokud chcete mít krásný výrazný solitér, dopřejte mu dostatek slunečního světla. Hodí se však i jako prvek do stylizovaných kompozic suchých vřesovišť, kde skvěle vynikne. Pro svou tvárnost je vděčný i k tvarování, pro tyto potřeby jej však rozhodně pěstujte v nádobách.

V neposlední řadě bychom zmínili jeho schopnost krásně provonět vzduch na zahradě v horkých letních dnech, a to díky tomu, že uvolňuje příjemně vonné silice ze svých jehlic.

Více informací najdete na webu okrasne-stromy.cz


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář