Čistá domácnost bez chemie

Chystáte se na vánoční úklid a jste přesvědčeni, že to bez Sava, agresivních čisticích krémů a leštěnek ve spreji nepůjde? Ale ano, jen vědět jak na to.

Jak ušetřit

Teplota, čas a mechanické pomůcky. Tři hlavní faktory, které rozhodnou, jaký bude výsledek čištění. Pokud je dokážete správně načasovat a využít, snížíte i spotřebu chemikálií v domácnosti. Příklad? Pokud necháte prostředek působit déle nebo zvýšíte teplotu, budete potřebovat méně čisticího prostředku, což ušetří vaši peněženku, ale také i životní prostředí.

Bakterie v kuchyni

Ekologické přípravky ze spíže

A v rukávu máme ještě několik dobrých rad jak se místo moderní chemické bomby spolehnout na osvědčené rady a vyzkoušené postupy našich babiček. Ty měly k dispozici „obyčejné“ chemikálie, či spíše potraviny a přípravky, jimiž dokázaly vyleštit domácnost do vysokého lesku, a ještě to doma nádherně vonělo.

Vyzkoušejte!

Ocet

Odstraňuje vodní kámen, koncentrovaný zabraňuje vzniku plísní, má také sterilizační účinek (viz nakládání a zavařování). Rovněž lze octem dezinfikovat i koupelnu nebo toaletu. Nepoužívejte jej však na mramorové dlažby či schody.

Ocet se dá využít i na změkčování prádla namísto aviváže, což se však týká pouze textilií z přírodních vláken jako je bavlna, len, hedvábí či vlna. Ocet navíc pomáhá odstranit i některé skvrny, především z bílého prádla.

Na zašlý dřevěný a dýhovaný nábytek místo leštěnky použijte směs jedné kávové lžičky olivového oleje a půl šálku octa. Špína zmizí a nábytek získá původní přirozenou barvu.

Chladničku a nádobu na chléb udržíte čistou a bez plísní, pokud je budete pravidelně čistit octovou vodou.

Soda bikarbona (jedlá soda)

Vyčistí hrnce od našedlého povlaku, pomáhá odstranit připáleniny, čistí espressa od nánosů vodního kamene, odstraňuje nežádoucí pachy v chladničce.
Na připálenou troubu platí pasta z jednoho dílu mazlavého mýdla a dvou dílů jedlé sody. Směs nechte chvíli působit a poté troubu vymyjte teplou vodou.

Sůl a citrónová šťáva

Připálené hrnce? Nalijte do nich slaný roztok a nechte odmočit. Zaručený výsledek zaručuje slaný roztok v hrnci povařit a potom jen opláchnout čistou vodou.

Se silným zápachem prkénka po krájení cibule nebo přípravě ryb si dobře poradí citrón. Prkénko vydrhněte polovinou citrónu a omyjte studenou vodou.

Dekorační předměty a nádobí z mědi vyleštíte hadříkem namočeným v octě nebo citrónové šťávě se solí, opláchnete čistou vodou a vyleštíte dosucha.

Rovněž mosazné předměty a kování vyčistíte pastou z jedné kávové lžičky soli, šálku octa a šálku mouky do vysokého lesku.

A ještě jedna rada – upatlaná a špinavá chromovaná madla, úchytky a věšáky vyčistí jemný roztok octa či citrónové šťávy.

A na závěr – domov musí vonět!

Namísto koupených umělých pokojových vůní raději použijte sáček, košíček či nádobu s přírodními sušenými bylinami a květinami. Když přestanou vonět, lehce je pokropte pár kapkami přírodního éterického oleje.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním: