Postel ve skříni aneb Řešení pro malý byt

Stěhujete se nebo plánujete rekonstrukci interiéru a nevíte, jak do bytu vtěsnat veškeré zařízení? Řešíte problémy s prostorem, protože ve Vaší ložnici se dva lidé sotva otočí? Toužíte po malém, a přesto vzdušném bytě? Máme pro Vás praktické a zároveň originální řešení.

Sklápěcí lůžko

Kam s ním? Ptáme se jako český velikán Jan Neruda. A protože slavný fejeton se zabýval otázkou slamníku, vlastně nejsme od tématu daleko.

Hledáte-li prostorově úsporné řešení pro umístění postele, které Vám zároveň nabídne plnohodnotný komfort spánku, zapomeňte na rozkládací pohovky. Sklopné neboli sklápěcí postele už dávno nejsou doménou pokojů pro hosty.

Dnes již výrobci sklopných postelí počítají s tím, že sklápěcí mechanismus bude používán denně. Všechny postele imechanismy navíc musí před uvedením na trh projít speciálními zkouškami a získat certifikaci. Do prodeje by pak měly být uvedeny pouze ty výrobky, jejichž sklápěcí mechanismus prokáže životnost minimálně na 10 let (při každodenním používání).

Přes den skříň či knihovna

Vestavěná stěna v ložnici

Při volbě konkrétního modelu sklopné postele se buďto můžete rozhodnout, že své lůžko po klasickém stylu „zavřete do skříně“ nebo využít další z možností, které dnešní trh nabízí. Praktickým řešením jsou bezesporu sklopná lůžka s policemi. Konstrukce se výrazně neliší od modelu se skříní – pouze dveře jsou zvnějšku opatřeny policemi k uložení knih či dalších předmětů. Při otevírání je stabilita dveří dostačující, nemusíte se tedy o uložené předměty obávat.

Pozor na hygienu

Postele jsou dodávány buďto s úložným prostorem pro skladování lůžkovin nebo je samotný rám postele opatřen popruhy, s jejichž pomocí ustlané lůžko před sklopením perfektně „zakonzervujete“. V každém případě by však zaklopená matrace neměla být zcela izolována od vzduchu zvenčí. Vlhkost, která by se v takto uzavřené matraci hromadila, by mohla snadno zapříčinit vznik plísní nebo podporovat množení roztočů. Optimálním řešením je tzv. větrání ze spodu – to Vám umožní postel, jejíž konstrukce je složena právě z polic či dveří skříně a až následně z vyklápěcího lůžka s roštem pod matrací.

Na trhu se setkáte i s modely, kde dveře fiktivní skříně tvoří spodní část lůžka. Pak se jedná právě o případ, kdy je po sklopení matrace zcela uzavřená a nevětraná.

Zvedání postele

I samostatně žijící ženy mohou být bez obav. Dnešní sklápěcí mechanismy již zvedání postelí značně ulehčují, a tak není zaklápění ani vyklápění lůžka nikterak složité. Zároveň můžete vypustit z hlavy bizardní scény z oblíbených televizních komedií, kde se lůžko samovolně zaklopí spolu se spícím či ležícím uživatelem. Takovou možnost konstrukce postelí bezpečně vylučují.

Optimální řešení

Správně zvolená sklápěcí postel či dokonce dvojlůžko se může stát optimálním řešením nejen pro majitele menších bytů, ale i dalším uživatelům, jež si rádi dopřejí více prostoru

nebo nechtějí vyčleňovat zvláštní místnost pro ložnici, která během dne zůstane prakticky nevyužitá. Díky sklopnému lůžku můžete vyhovět například i Vašim dětem toužícím po samostatném pokoji, který byste jim jinak nemohli z prostorových důvodů zařídit.

Další možnosti – optické zvětšení bytu

Máte-li pocit, že Váš byt stále působí poněkud stísněně, může to mít na svědomí například i nevhodná volba barev či nedostatečné světlo. V menších bytech by rozhodně neměly chybět zrcadla a sklo obecně (např. skleněná dvířka). Díky odrazu a celkovému zesvětlení prostoru se pokoj opticky zvětší natolik, že Vás to jistě překvapí. K vymalování stěn se pak doporučují spíše studené, světlejší barvy.

Značnou roli může sehrát i druh zařízení. Nábytek by v menších prostorách neměl působit příliš robustně. Vhodným odstínem je pak borovice, javor nebo bříza.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář