Jak kreativně zužitkovat PET láhve?

V dnešní době je moderní umět využít běžný odpad ku prospěchu a vytvořit z něj zajímavý prvek domácnosti či zahrady. My se dnes taktéž naučíme pár zajímavých zlepšováků, které jistě nadchnou každého kreativce.

Co budeme potřebovat?

Nachystejte si PET láhve od různých nápojů, zde se meze nekladou a záleží jen na vás, zda chcete mít výsledný produkt zbarvený do červena, zelena či průhledný. Dále potřebujeme ostré nůžky, nožík a provázek.

Pet lahve - co je třeba
Přichystejte si

Samozavlažovací květináček

Jako první tip na zpracování PET láhví je samozavlažovací květináč. Ten si vyrobíme velice rychle a jednoduše, stačí jen správně rozřezat láhev na tři díly. Jeden díl se šroubícím vrškem, prostřední díl tvaru válce a koncový díl, na kterém původně láhev stála. Rozměry jednotlivých dílů jsou odvislé od vašeho požadovaného rozměru budoucího květináčku. Pro začátek je můžete rozříznout dle obrázku.

Pet lahve - vystřižené květiny

Pak už vás čeká jen pár kroků. Do šroubícího vršku udělejte dírku, kterou prostrčíte provázek tak, aby delší část po našroubování zpět na díl, visela směrem ven. Tento provázek je totiž stěžejním bodem celého květináčku a právě on zajišťuje pravidelný přísun závlahy k rostlině, je proto důležité zvolit provázek s dobrou savostí. Jakmile provlečete provázek a našroubujete zpět na horní díl, umístíte díl jako trychtýř do dalšího dílku, tedy spodní části uřezané láhve. Ve spodní části se drží voda, která se díky savému provázku dostane do horní části, do které zasadíte bylinky či jiné rostlinky.

Sestavení květináčku

Je to velmi inspirující nápad, ale mnohým se nemusí líbit celkový vzhled květináčku, proto naším tipem je umístit vytvořený květináček do velikostně vhodného keramického obalu, čímž docílíme praktického zavlažovacího květináčku zdarma v obalu za pár korun.

Závěsný truhlík na bylinky

Nechce se vám vyrábět se zavlažovacím květináčkem, ale přemýšlíte o výrobě něčeho zajímavějšího? Tak právě pro vás máme připravenou jedinečnou „vychytávku“, díky které se naučíte zpracovat PET láhev do tvaru závěsného truhlíku na bylinky a je to jednodušší než si myslíte.

Pet - truhlík - výsledný
Truhlík – výsledek s květinou

Připravte si opět PET láhev, nůžky a provázek. V láhvi vystřihněte podélný půlkruh, ale dejte si pozor, ať nestřihnete příliš hluboko, pak byste totiž neměli dostatek prostoru pro substrát. Dále potřebujete vytvořit otvory na zavěšení provázkem. Na straně se šroubícím vrškem stačí jen provázek uvázat kolem hrdla a na druhé straně vytvořte dírku, kterou provázek protáhnete a zauzlujete, aby se nevyvlékl. Způsob vystřižení otvoru v láhvi je demonstrován na obrázku.

Jakmile si přichystáte truhlík, stačí ho už jen osázet bylinkami, například mátou, meduňkou či tymiánem. Takto osázený truhlík zavěsíme na vhodné místo, kde není celodenní úpal, aby nám rostlinky nezaschly.

Květiny pro kreativce

Pokud nejste příznivcem pěstování a žádný z výše uvedených tipů vás nenadchl, možná vás zaujme nápad na kreativní zpracování PET láhví.

Velice zajímavým doplňkem domácnosti může být vytvoření plastových květin. Existuje řada metod na výrobu a taktéž výběrem zabarveného plastu získáte opravdu krásné výtvory, ale pro začátečníky jsou některé návody příliš složité.

Nejjednodušším způsobem tvorby květin je využití původní anatomie lahví a vystřižení jejich dna a následného přesnějšího obstřižení do tvaru květu, jak můžete taktéž vidět na jednom z obrázků. Takový tvar se pak může dále upravovat, natavovat nad plamenem, čímž získáte zaoblené okraje.

Výsledný produkt lze upravit do formy zápichu do květináče či navlečením provázku získáte krásné květinové závěsy. Zároveň můžete květinu využít na sepínání závěsů, pakliže k ní tavnou pistolí přilepíte gumičku nebo nějaký klips a do středu květu umístíte korálku nebo perličku.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář